Texniki, texnoloji və Xüsusi təyinatlı ixtisaslar üzrə qrupun ilk iclası keçirilib.
Bir sıra ali məktəblərin rektorları və mütəxəssislərin iştirak etdiyi iclasda qrupun həmsədri, Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verərək qarşıda duran əsas vəzifələri vurğulayıb. Həmsədr magistratura səviyyəsinin yeni ixtisasları altında müasir tələblərə və əmək bazarının ehtiyaclarına cavab verən, tələbəyönümlü ixtisaslaşmanın aparılmasının vacib olduğunu iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Eyni zamanda ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilən hər ali təhsil müəssisəsindən bir nəfər nümayəndə və tələbə olmaqla, həmçinin əmək bazarında həmin ixtisaslaşma üzrə bir mütəxəssisdən ibarət siyahının komissiyaya təqdim olunmasını bildirib. Yaradılacaq İşçi qrupu ixtisaslaşmaları müəyyən edib Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim edəcək.
İclasda gündəlikdə duran məsələlər ətraflı müzakirədən sonra səsə qoyulub və yekdilliklə qəbul olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 2 dekabr tarixli Qərarı ilə ali təhsilin bakalavriat, əsas (baza ali) tibb təhsili, magistratura və rezidentura səviyyələri üzrə ixtisasların yeni təsnifatı təsdiqlənib. Qərardan irəli gələrək yeni təhsil proqramlarının hazırlanması ilə bağlı elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev müvafiq “Komissiyanın yaradılması barədə” əmr imzalayıb. Əmrə əsasən, BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev və STP Şirkətlər qrupunun icraçı direktoru Hicran Valehov Texniki və texnoloji və Xüsusi təyinatlı ixtisaslar üzrə qrupun həmsədrləri təyin olunublar.
Elm və Təhsil Nazirliyinin “Yeni təhsil proqramlarının hazırlanması” üzrə 25 fevral 2025-ci il tarixli ilk iclasının nəticələrinə əsasən müasir tələblərə və əmək bazarının ehtiyaclarına cavab verən kompetensiya əsaslı və tələbəyönümlü yeni təhsil proqramları layihəsini hazırlamaq üçün Texniki, texnoloji və Xüsusi təyinatlı ixtisaslar üzrə İşçi qrupun tərkibinin müəyyənləşdirilməsi və digər istiqamətlərdə addımlar atılmaqdadır.
Sonda iclas iştirakçıları BMU-nun yeni auditoriyaları, müasir laboratoriyaları, eləcə də Texnoparkı ilə tanış olublar.

The first meeting of the group on technical, technological and special-purpose specialties has been held.
At the meeting, which was attended by rectors and specialists of a number of higher education institutions, the co-chairman of the group, rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev provided information on the issues on the agenda and emphasized the main tasks ahead. The co-chairman brought to the attention of the meeting participants the importance of conducting student-oriented specialization that meets modern requirements and the needs of the labor market under new specialties of the master's level. Moreover, he announced that a list consisting of one representative and a student from each higher education institution where personnel training is carried out in the specialty, as well as one specialist in the labor market in that specialization, should be submitted to the commission. The Working Group to be established will identify the specializations and submit them to the Ministry of Science and Education.
After detailed discussion, the issues on the agenda were put to a vote and unanimously adopted.
Of note, the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 2, 2024, a new classification of specialties at the bachelor's, basic (base higher) medical education, master's and residency levels of higher education was approved. Based on the Resolution, the Minister of Science and Education Emin Amrullayev signed an order "On the Establishment of a Commission" regarding the development of new educational programs. According to the Order, BEU Rector Yagub Piriyev and STP Group of Companies Executive Director Hijran Valehov were appointed co-chairs of the Technical, Technological and Special Purposes Group.
Based on the results of the first meeting of the Ministry of Science and Education on "Development of New Educational Programs" dated February 25, 2025, steps are being taken to determine the composition of the Working Group on Technical, Technological and Special Purposes and other directions to develop a draft of new educational programs that are competency-based and student-oriented that meet modern requirements and the needs of the labor market.
At the end of the meeting, the participants got acquainted with the new auditoriums, modern laboratories, as well as the Technopark of BEU.