BMU tələbələrinin layihələri 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisində nümayiş etdirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” - də təmsil olunub. Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı zəfərdən sonra ilk dəfə təşkil olunan sərgidə BMU iki komanda ilə - “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Robotexnika kateqoriyası üzrə birinci yerin qalibi "RED" və “Turan” komandası ilə iştirak edib. “ADEX”-də komandaların eyniadlı layihələri (“RED” və “Turan”) nümayiş olunub.
“RED” layihəsi hərbi maşınların döyüş bölgəsindəki əsgərlərə tibbi ləvazimatlar və qida məhsullarının çatdırılması zamanı hədəf mərkəzinə çevrilməsi və can itkisinin qarşısının alınmasına yönəlib. Bu səbəbdən “RED” layihəsi çərçivəsində döyüş şəraitində əsgərlərə qida və tibbi ləvazimat daşınması üçün nəzərdə tutulan və uzaqdan idarəetməli elektriklə işləyən sürücüsüz maşın modeli hazırlanıb. Komandanın məsləhətçisi BMU-nun Mexanika mühəndisliyi kafedrasının assistenti, Mühəndislik fakültəsinin tyutoru Sahib Mütəllibovdur.
Hərbi məqsədlərə xidmət edən növbəti layihə əsasında isə “Turan” robotu hazırlanıb. Belə ki, çox məqsədli robot olan “Turan” mina axtarışında iştirak etmək imkanına malikdir. Eyni zamanda üzərində yerləşən səs cihazı və kamera “Turan”ın kəşfiyyatlar zamanı istifadəsi üçün nəzərdə tutulub. Robot kəşfiyyatda olduğu vaxt yaralı əskər aşkar edərsə, onunla dialoqa girə, hətta bədən temperaturunu avtomatik bazaya göndərə bilər. "Turan" komandasının məsləhətçisi isə BMU-nun Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Asif Qanbayevdir.
Müasir silah və texnikaların nümayiş olunduğu “ADEX” Azərbaycan Respublikasının və dünya şirkətlərinin hərbi-sənaye kompleksinin gücünü və qüdrətini nümayiş etdirən beynəlxalq platformadır. Builki sərgiyə dünyanın 30-a yaxın ölkəsindən 200-dən artıq şirkət qatılıb.

Baku Engineering University (BEU) has been represented at the 4th Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX. BEU took part in the exhibition organized for the first time after glorious victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War with two teams, "RED", the winner of first place at TEKNOFEST Azerbaijan festival in category of Robotics, and "Turan" team.
The "RED" project is aimed at preventing the loss of life and turning military vehicles into a target center during the delivery of medical supplies and food products to soldiers in the war zone. Thus, within the framework of the "RED" project, a remote-controlled electric self-driving car model was developed for transporting food and medical supplies to soldiers in combat conditions. The advisor of the team is Sahib Mutallibov, assistant of the Department of Mechanical Engineering of BMU, tutor of the Faculty of Engineering.
On the basis of the next project serving military purposes, the "Turan" robot was developed. Thus, the multi-purpose robot "Turan" has the opportunity to participate in mine search. Furthermore, the sound device and the camera located on it are intended for the use of "Turan" during explorations. If the robot detects a wounded soldier while on reconnaissance, it can enter into a dialogue with him and even send his body temperature to the base automatically. The advisor of the "Turan" team is Asif Ganbayev, the senior lecturer of the Department of Computer and Information Technologies of BEU.
ADEX, where modern weapons and equipment are displayed, is an international platform that demonstrates the power and might of the military-industrial complex of the Republic of Azerbaijan and world companies. More than 200 companies from about 30 countries of the world participated in this year's exhibition.