BMU-nun təmsil olunduğu proqram çərçivəsində “Climate Campaigners” adlı mobil tətbiq hazırlanıb
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində gerçəkləşdirilən “Campaigners” layihəsində uğurla təmsil olunur. Sözügedən layihədə BMU ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və 14 xarici ölkədən (Türkiyə, Avstriya, Almaniya, Belçika, İsveç, Norveç, Fransa, Finlandiya, Yunanıstan, İtaliya, İrlandiya, Cənubi Afrika, Litva və Peru) olan universitet, şirkət, bələdiyyə, həmçinin ictimai təşkilatlar iştirak edir.
“Campaigners” layihəsinin əsas hədəfi iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin azaldılması istiqamətində insanların aktiv iştirakına istiqamət verməkdir. Belə ki, iqlim dəyişikliyi və qlobal istiləşmə hazırkı dövrdə ən ciddi qlobal ekoloji problemlərdəndir. Bu problemin həlli həm də bütövlükdə cəmiyyətin üzərinə düşür. Biz, vətəndaşlar olaraq bu həllin bir hissəsi ola, təmiz və davamlı mühitin formalaşdırılmasında yaxından iştirak edə bilərik. Layihədə əsas məqsədlərdən biri də məhz insanların günlük həyat tərzlərində müəyyən dəyişikliklər edərək, öz karbon emissiyalarını minimuma endirmək, enerjidən daha az istifadə, sudan istifadəyə qənaət, daha çox ictimai nəqliyyatdan istifadə və s. kimi fəaliyyətləri təbliğ və təşviq etməklə, öz müsbət töhfələrini izah etməkdir. Bu nəticələrin layihənin sonunda hesabat şəklində təqdim olunması nəzərdə tutulur, həmçinin hesabatın iqlim dəyişikliyi sahəsi üzrə qərarvericilərin işini də asanlaşdıra biləcəyi gözlənilir.
Sözügedən hədəflərin reallaşdırılması üçün layihə əsasında proqram təminatı (mobil tətbiq) qurulub. “Climate Campaigners” adlı mobil tətbiq “Campaigners” layihəsində təmsil olunan 30-dan çox təşkilatın aid olduğu ölkələrin dilində, o cümlədən Azərbaycan dilində hazırlanıb. Sözügedən mobil tətbiqin təkmilləşdirilməsi prosesi davam etsə də, hazırda onu “Play Store” və “App Store” platformasından endirərək, istifadə etmək mümkündür. Proqram təminatının əsas hədəfi istifadəçilər tərəfindən nəqliyyat, qida, enerji və istehlak sahələri üzrə seçilmiş hədəflər əsasında karbon təsirinin hesablanmasıdır. Bu, istifadəçilərin əsasən hansı sahələrdən ətraf mühitə təsir etdiklərini müəyyənləşdirməyə imkan verir. Bununla da, proqramda seçilmiş hədəflər sayəsində karbon təsirini azaldaraq, qlobal istiləşmə və iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınmasına töhfə verilməsi planlaşdırılır.
Proqram təminatını yüklədikdən sonra qeydiyyatdan keçib, eyni zamanda ölkə və yaşadığınız şəhəri seçirsiniz. Burada sizə 4 istiqamət (nəqliyyat, qida, enerji, istehlak) üzrə hədəflər təklif olunur. Hədəflərin icra müddəti dəyişkəndir- əsasən bir və ya iki həftə. Proqram təminatında hədəfləri seçdikdən və müvafiq prosedurdan sonra hədəfi necə icra etdiyiniz haqqında məlumat daxil edirsiniz. Proqram sizin həm aylıq, həm də illik karbon ayaq izinizi hesablayır və hədəfləri icra etməklə nə qədər karbon ayaq izinizi azalatdığınızı göstərir. Hədəfləri icra etməklə siz xallar (coins) qazana, daha sonra  bu xallardan alış-verişdə yararlana bilərsiniz (hələ ki, bu xallarla ancaq layihənin loqosu olan köynəkləri almaq mümkündür, amma, yaxın gələcəkdə daha geniş sahələrdə tətbiq olunacağı planlaşdırılır).
Layihə haqqında ətraflı məlumatı layihənin rəsmi veb səhifəsindən əldə etmək mümkündür:
https://www.climate-campaigners.com/
Qeyd edək ki, “Climate Campaigners” adlı mobil tətbiq və onun işləmə prinsipləri haqqında 21 İyul 2023-cü il tarixində saat 21:00-da onlayn vebinar keçiriləcək və “Facebook” üzərindən canlı yayımlanacaq.

"Campaigners" project implemented within the framework of the "Horizon 2020" program funded by the European Union. In addition to BMU, Azerbaijan State Oil and Industry University (ASUU) and universities, companies, municipalities, and public organizations from 14 foreign countries (Turkey, Austria, Germany, Belgium, Sweden, Norway, France, Finland, Greece, Italy, Ireland, South Africa, Lithuania and Peru) participate in the mentioned project.
The main goal of the "Campaigners" project is to direct the active participation of people in the direction of reducing the effects of climate change. Thus, climate change and global warming are among the most serious global environmental problems at the present time. The solution of this problem also falls on society as a whole. We, as citizens, can be a part of this solution and closely participate in the formation of a clean and sustainable environment. One of the main goals of the project is to make certain changes in people's daily lifestyles, to minimize their carbon emissions, use less energy, save water, use more public transport, etc. is to explain their positive contribution by promoting and promoting activities such as These results are expected to be presented in the form of a report at the end of the project, and it is also expected that the report can facilitate the work of decision makers in the field of climate change.
Software (mobile application) was built based on the project to realize the mentioned goals. The mobile application called "Climate Campaigners" was developed in the languages of the countries to which more than 30 organizations represented in the "Campaigners" project belong, including Azerbaijani. Although the process of improving the mentioned mobile application continues, currently it is possible to download and use it from the "Play Store" and "App Store" platforms. The main goal of the software is to calculate the carbon impact based on targets selected by users in the areas of transport, food, energy and consumption. This allows users to identify the areas from which they mainly affect the environment. With this, it is planned to contribute to the prevention of global warming and climate changes by reducing the carbon impact thanks to the targets selected in the program.
After downloading the software, you register and select the country and city where you live. Here you are offered goals in 4 directions (transportation, food, energy, consumption). The duration of the targets is variable - usually one or two weeks. After selecting the targets in the software and following the appropriate procedure, you enter information about how you execute the target. The app calculates both your monthly and annual carbon footprint and shows how much you've reduced by meeting targets. By completing the goals, you can earn points (coins), and then you can use these points for purchases (while these points can only be used to buy T-shirts with the project's logo, but it is planned to be applied in wider areas in the near future).
Detailed information about the project can be obtained from the official website of the project:
https://www.climate-campaigners.com/
Of note, an online webinar will be held on July 21, 2023 at 9:00 p.m. about the "Climate Campaigners" mobile application and its working principles and will be broadcast live on Facebook.