Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Pedaqoji fakültəsinin Biologiya müəllimliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi ilə birlikdə 2 Aprel-Ümumdünya Autizm Məlumatlandırma Günü ilə əlaqədar videoçarx hazırlayıblar.
“Dünyaya qatdığınız gözəlliyin fərqindəyik” adlı videoçarxın hazırlanmasında əsas məqsəd mövcud karantin şəraitinin olmasına baxmayaraq, cəmiyyətin diqqətini autizm probleminə cəlb etməkdir.
Videoçarxda tələbələr XXI əsrin əsas problemlərindən hesab olunan autizmin əlamətləri və yayılma statistikası haqqında məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, 2007-ci ildən etibarən BMT-nin qərarı ilə 2 Aprel-Ümumdünya Autizm Məlumatlandırma Günü kimi qeyd olunur. Yer üzərində hər 100 insandan biri autizmlidir və bu sindromun ağırlıq dərəcəsindən asılı olaraq belə insanlar özlərini elmin, incəsənətin müxtəlif sahələrində sınaya bilirlər.

Students of the Education Faculty of Baku Engineering University (BEU) majoring in Biology Education together with the "Together and Healthy" Public Union have made a video on the occasion of April 2 - World Autism Awareness Day.
The main purpose of the video "We are aware of the beauty you add to the world" is to draw public attention to the problem of autism, despite the existing quarantine conditions.
In the video, students provided information on the symptoms and prevalence statistics of autism, which was considered one of the main problems of the XXI century.
It should be noted that since 2007, April 2 has been marked as World Autism Awareness Day by the UN resolution. One in every 100 people in the world has autism, and depending on the severity of the syndrome, such people can test themselves in various fields of science and art.