Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “Enactus BMU” komandası “Enactus-2022” Azərbaycan Milli Yarışında III liqada “HyrdoGel” adlı layihəsi ilə yarımfinalda iştirak edərək qalib adına layiq görülüb və finala 6 komandadan biri kimi vəsiqə qazanıb. Sözügedən “HydroGel” layihənin məqsədi su itkisinin qarşısını almaq və suyu qorumaqdır. Layihənin əsasında duran SAP (Super Absorbent Polymer) istehsalı ölkəmizdəki aqrar sahəyə çox faydalıdır. SAP-dan istifadə su ilə yanaşı, fermerlərin əkin və suvarma zamanına qənaət imkanı yaradır. Bu maddə bitkilərin uzun müddət suvarılmamısına, yaşıllıq müddətinin və çiçəklənmə dövrünün uzadılmasına səbəb olan quraqlıq və solma riskini azalda bilir.
"HydroGel" layihəsində “Enactus BMU” komandası olaraq, universitetin Pedaqoji fakültəsinin tələbələri Nərmin Daşdiyeva, Gülçin Seyidova, Sənəm İmanova; Mühəndislik fakültəsinin tələbələri Əli Ağakişiyev, Şahin Mürsəlov, Vahid Ağayev, Rüfət Məmmədov, Natavan Paşazadə, Nərmin Ələsova, Səkinə Məhərrəmova; İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsinin tələbələri Raya Həmidli və Zərif Nəcəfli iştirak edir. Layihənin biznes işləri üzrə mentoru BMU Texnoparkın baş mütəxəssisi Arif Nəcimov, elmi-tədqiqat işləri üzrə mentorları Kimya mühəndisliyi kafedrasının dosenti Rəvan Rəhimov və Kimya-biologiya kafedrasının müəllimi Nərmin İsmayilovadır.
“Enactus Azerbaijan” yarışının final mərhələsi 18 iyul 2022-ci il tarixində Bakı Konqres Mərkəzində təşkil olunacaq. “Enactus Azerbaijan” və tələbə komandaları haqqında ətraflı məlumat əldə etmək üçün link: www.enactus.az
Qeyd edək ki, sözügedən yarış Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, "Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək" İctimai Birliyi və Enactus Azərbaycanın birgə təşkilatçılığı və BP Azərbaycan şirkətinin baş sponsorluğu ilə keçirilir.

Enactus BEU team qualifies for finals of Enactus-2022 Azerbaijan National Competition
Attending the semi-finals of the Enactus-2022 Azerbaijan National Competition in the III league with the project HyrdoGel, Enactus BEU team of Baku Engineering University (BEU) has been awarded the title of winner and qualified for the finals as one of the 6 teams. HydroGel project aims to prevent water loss and conserve water. The production of SAP (Super Absorbent Polymer), the basis of the project, is very useful for the agricultural sector in our country. Furthermore, the use of SAP allows farmers to save planting and irrigation time. This substance can reduce the risk of drought and wilting, which causes the plants to not be watered for a long time, prolonging the green period and flowering period.
As the Enactus BEU team, Narmin Dashdiyeva, Gulchin Seyidov, Sanam Imanova, students of Education Faculty, Ali Aghakishiyev, Shahin Mursalov Vahid Aghayev, Rufat Mammadov, Natavan Pashazada, Narmin Alasova, Sakinə Maharramova, students of Engineering Faculty,  Raya Hamidli and Zarif Najafli, students of Economics and Administrative Sciences, participated in the HydroGel project. The mentor of the project for business affairs is Arif Najimov, the chief specialist of BEU Technopark, the mentors for scientific research affirs are Ravan Rahimov, associate professor of the Department of Chemical Engineering, and Narmin Ismayilova, a teacher of the Department of Chemistry and Biology.
The final round of the Enactus Azerbaijan competition will be held on July 18, 2022 at the Baku Congress Center. More information about Enactus Azerbaijan and student teams is available in the link www.enactus.az
Of note, the abovementioned competition is jointly organized by the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan, the Support to the Education of Youth Public Union and Enactus Azerbaijan and the main sponsorship of BP Azerbaijan.