BMU ilə QS agentliyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatı olan “QS Quacquarelli Symonds”un (QS) Şərqi Avropa və Orta Asiya üzrə regional direktoru Sergey Xristolubov Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Qonaqla görüşən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev son illər ali məktəbin  inkişafı üçün atılan addımlardan, elmi-tədqiqat və digər sahələrdə tətbiq olunan yeniliklərdən bəhs edib.
BMU-nun elmi-tədqiqat fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi üçün beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyini, habelə bu istiqamətdə qazanılan uğurları diqqətə çatdıran rektor universitetin  “QS Avropa 2025” reytinq cədvəlində müsbət nəticə əldə etdiyini, ötən illə müqayisədə 60 pillə irəliləyərək 491-ci mövqeyə yüksəldiyini, Qərbi Asiya universitetləri arasında isə 34-cü yerdə qərarlaşdığını bildirib. Yaqub Piriyev QS agentliyi ilə əməkdaşlığın BMU-nun inkişafına, beynəlxalq səviyyədə fəaliyyətini daha geniş tanıtmasına müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Öz növbəsində Sergey Xristolubov dünyada ali təhsil xidmətləri sahəsində tanınan QS agentliyinin fəaliyyəti, eləcə də beynəlxalq səviyyəli keyfiyyət nişanı olan “QS Stars” haqqında məlumat verib.  QS reytinqlərində Azərbaycan universitetlərinin də potensialının təhlil olunduğunu qeyd edən regional direktor onların müxtəlif parametrlər üzrə irəlilədiyini, eləcə də BMU-nun son dövrlər bu yöndəki uğurlarını yüksək qiymətləndirib, bunun davamlı olacağına inandığını söyləyib.
Görüşün sonunda BMU ilə “QS Quacquarelli Symonds” arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Müqavilədə “QS Stars” reytinq qiymətləndirilməsinə qoşulmaq, beynəlxalq agentliyin reputasiya sorğularının analitik məlumat bazasına çıxış əldə etmək kimi mühüm məsələlər yer alıb.

Sergey Khristolubov, regional director for Eastern Europe and Central Asia of QS Quacquarelli Symonds (QS), the world's most influential rating organization, has visited Baku Engineering University (BEU).
Yagub Piriyev, rector of BEU, talked about the steps taken for the development of the higher school in recent years, the innovations applied in scientific research and other fields.
Pointing out that special importance is given to international cooperation in order to further strengthen BEU scientific and research activities, as well as the successes achieved in this direction, the rector noted that the university achieved a positive result in the "QS Europe 2025" rating table, advancing 60 places compared to last year and rising to the 491st position. He mentioned that it is ranked 34th among West Asian universities. Yagub Piriyev expressed his confidence that the cooperation with QS agency will have a positive effect on the development of BEU and wider promotion of its activities at the international level.
Sergey Khristolubov gave information about the activities of the QS agency, which is known in the world in the field of higher education services, as well as the international quality mark "QS Stars". Noting that the potential of Azerbaijani universities is also analyzed in the QS rankings, the regional director added that they are progressing in various parameters. He also appreciated BEU recent successes in this direction and expressed his belief that this will be sustainable.
At the end of the meeting, a cooperation agreement was signed between BEU and QS Quacquarelli Symonds.
The agreement includes important issues such as joining the "QS Stars" rating assessment, gaining access to the analytical database of the international agency's reputation surveys.