Son dövrlər Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) elmi potensialının daha da inkişafı, professor-müəllim heyətinin elmi məqalələrinin beynəlxalq standartlara uyğun hazırlanması, habelə onların dünyanın aparıcı nəşrlərinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər müsbət nəticələr verməkdədir.
Belə ki, universitet əməkdaşlarının 2025-ci ilin I rübü ərzində dünyanın nüfuzlu elmmetrik bazalarına daxil olan jurnallarda məqalələrinin sayında artım qeydə alınıb. Hesabat dövründə universitet müəllimlərinin “Scopus” bazası üzrə ümumilikdə 28, “Web of Science” üzrə isə 13 məqaləsi nəşr edilib. “Scopus” üzrə məqalələrin təsnifatına baxdıqda, Q1 kateqoriyasında 11, Q2 kateqoriyasında 3, Q3 kateqoriyasında 5, Q4 kateqoriyasında 2, konfrans materialları kimi 7 məqalə yer alıb. Müxtəlif elm sahələrini əhatə edən məqalələr Rusiya, Belarus, İtaliya, Polşa, Hindistan və s. ölkələrin nüfuzlu elm adamları ilə birgə hazırlanıb.
Bütövlükdə bu nəticələr BMU-nun elmi imkanlarını bir daha təsdiqləməklə yanaşı, universitetin tədqiqat şəbəkəsinin genişləndirilməsində elmi mübadilə və beynəlxalq əlaqələrin möhkəmləndirilməsində mühüm addım hesab olunur.
Universitet əməkdaşlarının hədəfi tədqiqatlarını daha da inkişaf etdirmək, ölkəmizin elmi potensialını beynəlxalq səviyyədə tanıtmaqdan ibarətdir.

In recent years, the work carried out to further develop the scientific potential of Baku Engineering University (BEU), prepare scientific articles of the faculty in accordance with international standards, as well as to expand their access to leading world publications, is yielding positive results.
Therefore, during the first quarter of 2025, an increase was recorded in the number of articles of university employees in journals included in the world's prestigious scientometric databases. During the reporting period, a total of 28 articles by university teachers were published on the Scopus database and 13 on the Web of Science. When looking at the classification of articles on Scopus, 11 were in the Q1 category, 3 in the Q2 category, 5 in the Q3 category, 2 in the Q4 category, and 7 articles were included as conference materials. Articles covering various fields of science were prepared jointly with prestigious scientists from Russia, Belarus, Italy, Poland, India, and other countries.
Overall, these results, in addition to once again confirming the scientific capabilities of BEU, are considered as an important step in expanding the university's research network, strengthening scientific exchange and international relations.
The goal of the university staff is to further develop their research and promote the scientific potential of our country at the international level.