Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşı Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində Moldovanın paytaxtı Kişineu şəhərində keçirilən Tədqiqat və innovasiyalar üzrə Şərq Tərəfdaşlığı (ŞT) Panelinin qeyri-rəsmi işçi qrupunun 5-ci toplantısında iştirak edib.
BMU-nun Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin müdiri Sevil İmanovanın qatıldığı toplantıda ŞT ölkələrində “Horizon 2020”-nin tədqiqat və innovasiyalar üzrə prioritetlərinin həyata keçirilməsi, yaşıl və rəqəmsal keçidlər kimi mühüm sahələr üzrə fəaliyyət, “Horizon Avropa” proqramında iştirak üzrə təcrübə və bu istiqamətlərdə elmi diasporun rolu müzakirə edilib.
Avropa Tədqiqat Məkanında (ERA) beynəlxalq əməkdaşlıq - dəyərlər və prinsiplərə həsr edilmiş müzakirələrdə çıxış edən S.İmanova Azərbaycan universitetlərinin Avropanın müxtəlif qabaqcıl elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlığından, BMU daxil olmaqla, bir neçə yerli ali təhsil müəssisəsinin 15-ə yaxın Avropa universiteti ilə birlikdə Erasmus KA1 və KA2 layihələrində fəal iştirakından danışıb.
Azərbaycanın ali təhsil sistemində tədqiqatın inkişafı və innovasiya (RDI) üzrə layihənin açıq innovasiya, açıq elm konsepsiyalarının hazırlanmasını hədəflədiyini də deyən S.İmanova AMEA, UFAZ və BMU-nun ikili diplom proqramlarının beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində uğurlu nümunələr olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə ŞT ölkələrinin nümayəndələri ilə yanaşı, Avropa Komissiyasının (AK) tədqiqat və innovasiyalar, təhsil və mədəniyyət üzrə Baş Direktorluğu və digər müvafiq qurumlarının rəsmiləri, Avropaya üzv dövlətlərin (Belçika, Almaniya, Fransa, Bolqarıstan, Litva və Rumıniya) müvafiq təşkilatları və Türkiyədən TÜBİTAK-ın mütəxəsissləri iştirak ediblər. AK-nın Tədqiqat və İnnovasiyalar üzrə Baş Direktorluğunun bölmə rəhbəri Ruta Zarnauskaite toplantıya sədrlik edib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri toplantı çərçivəsində ayrı-ayrı sessiyalarda çıxış ediblər.
AK rəsmiləri Azərbaycan nümayəndə heyətinə toplantının bütün mövzuları üzrə müzakirələrdə fəal iştiraklarına görə təşəkkürlərini bildiriblər.

An employee of Baku Engineering University (BEU) have participated in the 5th meeting of the informal working group of the Eastern Partnership (EP) Panel on Research and Innovations, which was held in Chisinau, the capital of Moldova, as part of the Azerbaijani delegation.
In the meeting attended by Sevil Imanova, head of the Quality Assurance Department of BEU, the implementation of the research and innovation priorities of "Horizon 2020" in the EP countries, activities in important areas such as green and digital transitions, experience in participation in the "Horizon Europe" program and the role of scientific diaspora in these directions were discussed.
Speaking at the European Research Area (ERA) debates dedicated to international cooperation - values and principles, S. Imanova noted the cooperation of Azerbaijani universities with various advanced scientific and educational institutions of Europe, the active participation of several local higher education institutions, including BMU, in the Erasmus KA1 and KA2 projects together with about 15 European universities.
S.Imanova also said that the project on research development and innovation (RDI) in Azerbaijan's higher education system aims to develop the concepts of open innovation and open science, and pointed out that the dual diploma programs of ANAS, UFAZ and BEU are successful examples in the field of international cooperation.
At the event, in addition to the representatives of the EP countries, the officials of the Directorate General for Research and Innovation, Education and Culture of the European Commission (EC) and other relevant institutions, relevant organizations of the European member states (Belgium, Germany, France, Bulgaria, Lithuania and Romania) and TUBITAK from Turkey - specialists participated. The meeting was chaired by Ruta Zarnauskaite, head of the EC Directorate General for Research and Innovation.
Members of the Azerbaijani delegation spoke in separate sessions within the framework of the meeting.
EC officials thanked the Azerbaijani delegation for their active participation in discussions on all topics of the meeting