BMU-da tələbə və şagirdlər üçün “Əyanidən mücərrədə” adlı sərgi təşkil olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) nəzdində fəaliyyət göstərən “Pi Klubu”nun təşkilatçılığı ilə tələbə və orta ümumtəhsil müəssisəsində təhsil alan şagirdlər üçün “Əyanidən mücərrədə” adlı sərgi təşkil olunub.
Sərgi BMU-da ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “Gənc tədqiqatçıların VII beynəlxalq elmi konfransı” (28-29 aprel) çərçivəsində keçirilib.
BMU-nun Pedaqoji fakültəsinin Riyaziyyat və informatika kafedrasının baş müəllimi Bəhman Məmmədov (Qüdsi) bildirib ki, sərginin məqsədi riyaziyyatı tədrisi üsullarla aid olduğu dərsdə tamamilə vizuallaşdırmaq, riyaziyyatı əllə toxunan hala gətirməklə əyanidən mücərrədə keçidi tamamlamaqdır. Şagirdlər riyaziyyatda əvvəlcə  əyaniliyi görməli, əli ilə toxunmalı, hiss etməlidir və bu, onların riyaziyyatın vizuallaşdırılması ilə mücərrədliyə, virtuallığa daha rahat keçid edə bilməsinə yardımçı olur. Bu baxımdan, sərgidə nümayiş edilən layihələr “gözlərin görmədyi, qulaqların eşitmədiyi, xəyalların təsəvvür edə bilməyəcəyi” prinsipləri əsasında yerinə yetirilib.
BMU müəllimlərinin elmi rəhbər olduğu layihələr Riyaziyyat və informatika kafedrasının II, III, IV kurs tələbələri ilə yanaşı, Mühəndislik fakültəsinin Energetika mühəndisliyi kafedrasının tələbələri tərəfindən hazırlanıb.
100-dən artıq layihənin nümayiş etdirildiyi sərgi ziyarətçilər tərəfindən maraqla və rəğbətlə qarşılanıb.

BEU organizes exhibition "From Visual to Abstract" for students
"Pi Club" operating under the Student Scientific Society (SSS) of Baku Engineering University (BEU) has organized an exhibition called "From the Visual to the Abstract" for students and schoolchildren studying in the secondary general education institution.
The exhibition was held at BEU within the framework of the "VII International Scientific Conference of Young Researchers" (April 28-29) dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Bahman Mammadov (Qudsi), the senior lecturer of the Department of Mathematics and Informatics of the Education Faculty of BEU, noted that the exhibition aimed to completely visualize mathematics in the lesson by teaching methods, complete the transition from the visual to the abstract by making mathematics tangible. Students should first see, touch and feel visuality in mathematics, and this helps them to more easily transition to abstraction and virtuality through the visualization of mathematics. In this regard, the projects displayed at the exhibition were implemented based on the principles of "eyes cannot see, ears cannot hear, dreams cannot imagine".
The projects supervised by BEU teachers were developed by students of the II, III, IV years students of the Department of Mathematics and Informatics, as well as students of the Department of Energy Engineering of the Faculty of Engineering.
The exhibition, where more than 100 projects were displayed, was met with interest and sympathy by the visitors.