Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) ilə birgə “Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası qaydaları” mövzusunda ilk təlim təşkil olunub. Universitetin struktur rəhbərlərinin iştirak etdiyi təlim iki qurum arasında ötən həftə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən keçirilib.
Tədbirdə BMU-nun Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin müdiri Sevil İmanova açılış nitqi ilə çıxış edib. O, bildirib ki, BMU cari tədris ilində akkreditasiyası planlaşdırılan ilk təhsil müəssisələri sırasında yer alır. Bu məqsədlə TKTA ilə davam etdirilən əməkdaşlıq çərçivəsində BMU-da “Ali təhsil müəssisəsinin institusional akkreditasiyası üzrə qiymətləndirmə meyarları”, “İnstitusional akkreditasiya zamanı özünü təhlilin aparılması və hesabatın tərtibi qaydaları” üzrə təlimlərin təşkili planlaşdırırlır. Eyni zamanda təlimlər “Ali təhsil müəssisəsində daxili keyfiyyət təminatı mexanizmləri”, “Ali təhsil müəssisəsinin strateji planlaması və idarəedilməsi” istiqamətlərini də əhatə edəcək. Sözügedən təlimlər yeni akkreditasiya qaydaları, meyarları və özünütəhlil hesabatının hazırlanmasını izah etmək məqsədi daşıyır. Şöbə müdiri onu da nəzərə çatdırıb ki, hər təlimdən sonra prosedurun növbəti mərhələlərinin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Sonra təlimçi, TKTA-nın Təlim və metodologiya şöbəsinin müdiri Asiman İlyasov təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri haqda geniş məlumat verib. Şöbə müdiri təlim iştirakçılarını keyfiyyətə dair terminlər, keyfiyyət təminatı, o cümlədən daxili və xarici keyfiyyət təminatının fərqi, qanunvericilikdə daxili keyfiyyət təminatı və digər məsələlər barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Sual-cavab sessiyası ilə davam etdirilən təlimin sonunda təlim materialları iştirakçılar ilə paylaşılıb.

Baku Engineering University (BEU) and Education Quality Assurance Agency (EQAA) have jointly organized the first training on "Regulations of accreditation of educational institutions". The training, attended by the heads of units of the university, was held according to the cooperation agreement signed last week between the two institutions.
Sevil Imanova, head of the Quality Assurance Department of BEU, made an opening speech at the event. She noted that BEU was among the first educational institutions that its accreditation was planned for the current academic year. Thus, within the framework of continued cooperation with EQAA, BEU planed to organize trainings on "Evaluation criteria for institutional accreditation of higher education institutions", "Rules for conducting self-analysis and drawing up reports during institutional accreditation". Furthermore, the trainings will cover "Mechanisms of internal quality assurance in a higher education institution", "Strategic planning and management of a higher education institution". The above-mentioned trainings aim to explain the new accreditation rules, criteria and the preparation of the self-assessment report. The head of the department also emphasized that after each training, the discussion of the next stages of the procedure was planned.
Later, the trainer, head of the Training and Methodology Department of EQAA Asiman Ilyasov gave extensive information about the activities of the institution he represented. The head of the department informed the training participants in detail about quality terms, quality assurance, including the difference between internal and external quality assurance, internal quality assurance in legislation and other issues.
At the end of the training, followed by a question-and-answer session, the training materials were shared with the participant.