Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) cari ilin 9-11 sentyabr tarixlərində Türkiyənin memarlıq sahəsində aparıcı ali təhsil ocaqları ilə birgə “IArcSAS” 2-ci Beynəlxalq memarlıq elmləri və təcrübələri” simpoziumu keçiriləcək (https://www.izdas.org/mimarlik-bilimleri).
Simpozium Türkiyə, Yaponiya, Ukrayna, Qazaxıstan və Azərbaycanı pedaqogika, tədqiqat və ictimai proqramlaşdırma sahələri ətrafında birləşdirən İKSAD təşkilatının dəstəyi, Türkiyənin "Arxitektura bilikləri və proqramları" jurnalının təşkilatçılığı ilə rellaşacaq. “IArcSAS” memarlıq və arxitektura elmləri sahəsində qabaqcıl tədqiqatların təqdim edilməsi, qarşılıqlı təcrübələrin bölüşdürülməsi üçün beynəlxalq səviyyəli platformadır.
Bir çox sahələr üzrə mövzuları, o cümlədən planlaşdırma, dizayn, sosiologiya, turizm, iqlim dəyişikliyi, ağıllı və ekoloji şəhərlər, texnologiya, memarlıq elmlərinin gələcəyi, iqtisadiyyat və s. istiqamətləri əhatə edən tədbirdə dinlənilən məruzələr “e-Simpozium Kitabı”nda, bir sıra elmi jurnallarda, o cümlədən “Memarlıq elmləri və təcrübələri” jurnalı, “Journal of Interior Architecture and Academy”, “Journal of Spatial Planning and Design”, Türkiyə Peyzaj Araşdırmaları jurnalı və c. mənbələrdə nəşr olunacaq.
Beynəlxalq toplantıda BMU, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin mütəxəssisləri ilə yanaşı, ABŞ-ın Şimali Arizona Universiteti, Monteneqro Universiteti, Polşanın Varşava Universiteti, Türkiyənin Onsekiz Mart Universiteti, Ege Universiteti, Eskişehir Texniki Universiteti, Qazi Universiteti, İstanbul Okan Universiteti, Qara Dəniz Texniki Universiteti, İzmir İqtisadiyyat Universiteti, Konya Necmettin Erbakan Universiteti, Tekirdağ Namiq Kamal Universiteti və s. tanınmış ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir. İşçi dili ingilis və türk dillərində nəzərdə tutulan simpoziuma canlı iştirakla bərabər, onlayn qoşulmaq da mümkün olacaq.

"IArcSAS" 2nd International Architectural Sciences and Application Symposium to be held at BEU
The "IArcSAS" 2nd International Architectural Sciences and Application Symposium will be held at Baku Engineering University (BEU) on September 9-11 of this year in cooperation with the leading higher education institutions in the field of architecture in Turkey (https://www.izdas.org/mimarlik-bilimleri).
The symposium will be held with the support of the IKSAD organization, which unites Turkey, Japan, Ukraine, Kazakhstan and Azerbaijan in the fields of pedagogy, research and social programming, and the organization of "Journal of Architectural Sciences and Applications".  "IArcSAS" is an international platform for presenting valuable researches on architectural sciences, sharing mutual experiences.
The reports heard at the event covering the directions of planning, design, sociology, tourism, climate change, smart and ecological cities, technology, the future of architectural sciences, economics, and more will be published in sources such as "e-Symposium Book", a number of scientific journals, including the "Architectural Sciences and Practices" journal, "Journal of Interior Architecture and Academy", "Journal of Spatial Planning and Design", Turkish Landscape Research magazine.
The participation of experts from BEU, Azerbaijan University of Architecture and Construction, representatives of well-known higher education institutions, including Northern Arizona University, USA, University of Montenegro, University of Warsaw, Poland, Onsekiz Mart University, Turkey, Ege University, Eskişehir Technical University, Gazi University, Istanbul Okan University, Karadeniz Technical University, Izmir University of Economics, Necmettin Erbakan University, Tekirdağ Namık Kemal University and etc.