Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Sumqayıt Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən “Fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları” mövzusunda maarifləndirici təlim keçirilib.
Universitet əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən tədbirin məqsədi təhlükəsizlik vərdişlərinin aşılanması, fövqəladə hallar zamanı düzgün davranış qaydaları barədə məlumatlılığın artırılması olub.
Təlim zamanı FHN-in Sumqayıt Regional Mərkəzinin Maarifləndirmə sektorunun baş məsləhətçisi Elçin Məmmədov fövqəladə halların növləri, yanğın və zəlzələ zamanı davranış qaydaları, təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində görülməli tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Mərkəzin digər əməkdaşı, baş məsləhətçi Kamilla Qədimova dəm qazı təhlükəsi, onun qarşısının alınması yolları və ilkin yardım tədbirləri barədə iştirakçılara zəruri informasiyalar təqdim edib.
Tədbir çərçivəsində yanğın, zəlzələ, habelə mənzildə baş verə biləcək fövqəladə hallarda düzgün davranışla bağlı videoçarx nümayiş olunub. Həmçinin odsöndürücü balonlardan istifadə qaydaları praktik şəkildə izah edilib.
İştirakçılar təlimin vacibliyini vurğulayıb və belə maarifləndirici tədbirlərin davamlı keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.

A training session on "Rules of Conduct Related to Emergency Situations" was conducted at Baku Engineering University (BEU) by staff members of the Ministry of Emergency Situations' (MES) Sumgayit Regional Center.
The purpose of the event, held with the participation of university staff, was to instill safety habits and increase awareness about proper conduct rules during emergency situations.
During the training, Elchin Mammadov, chief advisor of the Public Awareness Sector of the MES Sumgayit Regional Center, provided detailed information about types of emergency situations, rules of conduct during fires and earthquakes, and measures to be taken to ensure safety.
Another staff member of the Center, chief advisor Kamilla Gadimova, provided participants with necessary information about the danger of carbon monoxide poisoning, ways to prevent it, and first aid measures.
Within the framework of the event, video footage was shown regarding proper conduct during fires, earthquakes, as well as emergency situations that may occur in residential premises. Additionally, the rules for using fire extinguisher cylinders were explained in a practical manner.
Participants emphasized the importance of the training and noted the significance of holding such educational events on a regular basis.