BMU-da ECAR layihəsi çərçivəsində Polşa, İsveç və Litvada keçirilən təlimlərlə bağlı məlumatlandırma tədbiri
17 Aprel 2023
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) prorektorların təqdimatında “Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması - ECAR” adlı Erasmus+ layihəsi ilə bağlı məlumatlandırma tədbiri təşkil edilib.
Toplantı layihə çərçivəsində 30 yanvar-3 fevral tarixlərində Polşa Respublikasının Varşava şəhəri, 27 fevral - 3 mart tarixlərində İsveç Krallığının Stokholm şəhəri və 13-17 mart tarixlərində Litva Respublikasının Vilnüs şəhərinə təşkil olunan səfərlər zamanı keçirilən təlimlərin mövzularına və əldə olunan təcrübənin müzakirəsinə həsr olunub.
Polşa səfəri ilə bağlı çıxış edən BMU-nun maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Mikayıl Zeynalov öncə Kozminski  və Varşava Həyat Elmləri universitetləri haqda ətraflı məlumat verib. Polşa ali təhsil sisteminə xas fərqli məqamlara toxunan prorektor universitetlərin monitorinq və qiymətləndirmə prosesləri, strateji idarəetmə üzrə akkreditasiya meyarları, strateji inkişaf və keyfiyyət məsələlərinin qarşılıqlı əlaqəliliyi, həmçinin maddi-texniki baza, maliyyə imkanları, büdcənin idarəolunması və s. nüanslarla bağlı təcrübələri diqqətə çatdırıb.
BMU-nun elmi işlər üzrə prorektoru Elçin Süleymanov isə prorektor Mikayıl Zeynalov ilə birgə iştirak etdiyi İsveç səfəri, KTH Kral Texnologiya İnstitutunda “Ali təhsil sisteminin inkişafında rektorlar konfransının rolu” adı altında gerçəkləşdirilən təlimlərin önəmi barədə danışıb.
Sözügedən təhsil müəssisəsinin elmi-tədqiqat imkanları barədə təqdimatla çıxış edən prorektor tədqiqat və innovasiya sistemləri, tədqiqatda keyfiyyət məsələləri, tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinə xidmət edən nəşr infrastrukturu, eləcə də İsveç təcrübəsində doktorantura təhsili, doktorantların işə qəbulu kimi istiqamətləri önə çəkib.
BMU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor Həmzağa Orucov tərbiyə işləri üzrə prorektor Bayram Hüseynzadə ilə birgə qatıldığı təlimlərin həsr olunduğu əsas mövzularla bağlı təqdimatla çıxış edib. Prorektor, eyni zamanda, Mykolas Romeris Universitetində əyani və distant formatda təşkil olunan tədris, universitetin daxili keyfiyyət təminatı, akkreditasiya sistemi, nəticəyə əsaslanan maliyyələşdirmə modeli,  tələbə mobilliyinin yüksək səviyyədə qurulması, qəbul proqramlarına bazar tələbatı əsasında müəyyənləşən yeni ixtisasların əlavəsi və s. ilə əlaqədar fikirlərini bölüşüb.
Prorektor Bayram Hüseynzadə isə bütövlükdə Litvanın ali təhsil sistemi, ölkəmizlə müqayisədə oxşar və fərqli cəhətlər, təhsil müəssisələrində akademik heyətin formalaşdırlması üçün əsas meyarlar, pedaqoji heyətin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların peşəkar inkişafı, o cümlədən ali məktəblərdə həyata keçirilən sosial-mədəni tədbirlər, layihələr haqqında mühüm informasiyaları nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə sözügedən ölkələrin təcrübəsi ilə bağlı görüş iştirakçılarını maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb. Bununla yanaşı, əldə olunan müsbət təcrübələrin tətbiqi üçün atılacaq addımlarla bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an information event about the Erasmus+ project "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan - ECAR" at the presentation of the Vice-Rectors.
The meeting was dedicated to the topics of the trainings and the discussion of the experience gained during the visits to the city of Warsaw of the Republic of Poland from January 30 to February 3, Stockholm from Sweden from February 27 to March 3, and Vilnius from the Republic of Lithuania from March 13 to 17 within the framework of the project.
Speaking about the visit to Poland, Mikayil Zeynalov, Vice-Rector for financial and economic affairs of BEU, first gave detailed information about Kozminski and Warsaw Life Sciences universities. Touching upon the different points specific to the Polish higher education system, the Vice-Rector brought to attention the experiences related to the the monitoring and evaluation processes of universities, accreditation criteria for strategic management, the interrelationship of strategic development and quality issues, as well as the material and technical base, financial opportunities, budget management, and etc.
Elchin Suleymanov, Vice-Rector for scientific affairs of BEU, spoke about his visit to Sweden and the importance of the trainings held under the title "The role of rectors' conference in the development of the higher education system" at KTH Royal Institute of Technology.
Making a presentation about the scientific-research capabilities of the above-mentioned educational institution, the Vice-Rector highlighted such directions as research and innovation systems, quality issues in research, publishing infrastructure serving the scientific activity of researchers, as well as doctoral education in the Swedish experience, and the employment of doctoral students.
BEU Vice-Rector for academic affairs, professor Hamzagha Orujov delivered a presentation on the main topics of the trainings he attended together with Vice-Rector for educational affairs Bayram Huseynzada. Moreover, the Vice-Rector shared his thoughts about internal quality assurance of the university, accreditation system, result-based financing model, establishment of a high level of student mobility, addition of new specialties to admission programs determined on the basis of market demand and etc held in hybrid format at the Mykolas Romeris University .
Vice-Rector Bayram Huseynzada gave important information about the higher education system of Lithuania as a whole, its similarities and differences compared to our country, the main criteria for the formation of academic staff in educational institutions, the evaluation of the activities of the teaching staff, their professional development, including socio-cultural events and projects implemented in higher schools.
At the event, the questions of the participants of the meeting regarding the experience of the mentioned countries were answered in detail. Furthermore, a wide range of opinions were exchanged regarding the steps to be taken to apply the positive experiences gained.