Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) bakalavr pilləsində növbəti tədris ilindən etibarən kadr hazırlığı aparılacaq yeni ixtisaslar sırasında Beynəlxalq ticarət və logistika da yer alıb. Universitetin qəbul planına daxil edilən ixtisasın İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində tədris olunması nəzərdə tutulur.
Bu ixtisasın tədrisində əsas məqsəd ölkəmizin beynəlxalq ticarət və logistika sektorunda insan resurslarına ehtiyacı ödəyə bilən, ən müasir bacarıqlara, kifayət qədər biliyə malik yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlamaqdır.
Belə ki, müasir rəqabət şəraitində beynəlxalq ticarət yalnız müasir logistika idarəetməsi çərçivəsində həyata keçirilə bilər. Buna görə də beynəlxalq ticarət sahəsində mütəxəssislərin logistika ilə bağlı da hərtərəfli biliyə malik olması vacibdir. Logistika sırf nəqliyyat fəaliyyəti kimi qəbul edilmir və daşıma ilə yanaşı, malların, xidmətlərin, məlumatların müştərinin ehtiyac duyduğu nöqtəyə qədər qəbulu, saxlanılması, daşınması kimi fəaliyyətlərin iqtisadi plan çərçivəsində koordinasiyasını ehtiva edən bir sahədir.
Qeyd olunan ixtisas üzrə mütəxəssislər beynəlxalq arenada fəaliyyət göstərən bütün təşkilatların istehsal, saxlama, daşıma, marketinq departamentlərində, yük və daşıma şirkətlərində, xarici ticarətin olduğu böyük şəhərlərdə dövlət sektorunun gömrük və liman idarəçiliyi şöbələrində idxal-ixrac mütəxəssisi, xarici ticarət işçisi, satınalma mütəxəssisi, satış təmsilçisi (daxili-xarici bazar) və marketinq işçisi kimi işləyə bilərlər.
BMU-nun bakalavr pilləsində 30 ixtisas üzrə ümumilikdə 1308 plan yeri ayrılıb. Onlardan 795 yer Azərbaycan bölməsi, 513 yer isə ingilis bölməsi üçün nəzərdə tutulub. Bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul planında yer alan yeni ixtisaslara Beynəlxalq ticarət və logistika, Marketinq, Kommunikasiya sistemləri mühəndisliyi, Materiallar mühəndisliyi, Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi daxildir.

International trade and logistics are among the new specialties that will be trained at Baku Engineering University (BEU) from the next academic year. The specialty included in the admission plan of the university is supposed to be taught at the Faculty of Economics and Administrative Sciences.
The main goal of teaching this specialty is to prepare highly qualified specialists who can meet the needs of human resources in the international trade and logistics sector of our country, who have the most up-to-date skills and sufficient knowledge.
Thus, international trade in the conditions of modern competition can be carried out only within the framework of modern logistics management. Therefore, it is important that specialists in the field of international trade have a comprehensive knowledge of logistics. Logistics is not only considered as a transport activity and, in addition to transportation, it is a field that includes the coordination of activities such as reception, storage, and transportation of goods, services, and information to the point where the customer needs them, within the framework of an economic plan.
Specialists in the mentioned specialty are import-export specialists, foreign trade workers, procurement specialists, sales specialists in the production, storage, transportation, marketing departments of all organizations operating in the international arena, in cargo and transportation companies, in the customs and port management departments of the state sector in large cities with foreign trade. they can work as a representative (domestic-foreign market) and marketing employee.
A total of 1,308 planned places are allocated in 30 majors at the bachelor's level of BEU. Of them, 795 places are intended for the Azerbaijani section, and 513 places for the English section. New majors included in the undergraduate enrollment plan include International trade and logistics, Marketing, Communication systems engineering, Materials engineering, Mechatronics and Robotics Engineering.