BMU-nun tələbə qəbulu planına yeni ixtisaslar əlavə olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) 2022/2023-cü tədris ili üçün bakalavr və magistratura səviyyələri üzrə tələbə qəbulu planı təsdiqlənib.
BMU-nun bakalavr pilləsində 25 ixtisas üzrə ümumilikdə 1028 plan yeri ayrılıb. Onlardan 680 yer Azərbaycan bölməsi, 348 yer isə ingilis bölməsi üçün nəzərdə tutulub (https://beu.edu.az/az/page/abituriyent-39/)
Ali təhsil ocağının magistr pilləsində 18 ixtisas və 25 ixtisaslaşma üzrə 174 yer ayrılıb (140 yer Azərbaycan bölməsi, 34 yer ingilis bölməsi).
BMU-nun MBA proqramında isə 6 ixtisaslaşma üzrə 100 yer planlaşdırılıb ki, onlardan 80 yer Azərbaycan, 20 yer isə ingilis bölməsinin payına düşür.
Yeni tədris ilinin qəbul planına bir sıra yeni ixtisaslaşmalar əlavə olunub. Belə ki, növbəti tədris ilindən İqtisadiyyatın tənzimlənməsi, Elektron idarəetmə, Bina və qurğuların memarlığı və Memarlıq mühitinin dizaynı kimi yeni ixtisaslaşmalara magistratura səviyyəsi üzrə tələbə qəbulu aparılacaq.
BMU ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında 2020-ci ildən həyata keçirilən birgə ikili diplom proqramı üzrə Elektrik mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları və İnşaat mühəndisliyi ixtisaslarında bakalavr hazırlığı yeni tədris ilində də davam etdiriləcək. 4 il müddətində ingilis dilində həyata keçiriləcək bakalavriat proqramına qeyd olunan ixtisaslar üzrə ümumilikdə 128 nəfərin qəbulu planlaşdırılır. 2 mərhələdən ibarət olan imtahanın 2-ci mərhələsi (müsahibə) İnha Universiteti tərəfindən aparılacaq (https://beu.edu.az/az/page/ikili-diplom-proqrami-185/).
Bakalavr pilləsində ingilis dilli ixtisaslarda müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə aparılır. Memarlıq və dizayn ixtisasları üzrə qabiliyyət imtahanı nəzərdə tutulmayıb.

Baku Engineering University (BEU) has approved a plan for admission of students for bachelor's and master's degrees for the 2022/2023 academic year.
A total of 1028 planned places were allocated for 25 specialties at the bachelor's degree of BEU. 680 of them are for the Azerbaijani section and 348 for the English section (https://beu.edu.az/en/page/abituriyent-39/).
174 places in 18 specialties and 25 specializations were allocated in the master's degree of BEU. (140 of them fall to the Azerbaijani section and 34 to the English section.
BEU MBA program has 100 places in 6 specialties. 80 of them are for the Azerbaijani section and 20 for the English section.
A number of new specializations have been added to the admission plan for the new academic year. Thus, from the next academic year, students will be admitted to new specialties such as Regulation of the Economy, E-Management, Architecture of Buildings and Structures, and Design of Architectural Environment at the master's level.
Bachelor's degree programs in Electrical and Electronics Engineering, Information Technologies and Civil Engineering under the joint dual degree program implemented by BEU and Inha University of the Republic of Korea last academic year will be continued in the new academic year. A total of 128 people are planned to be admitted to the English-language bachelor's program in 4 years in the above-mentioned specialties. The second stage of the exam, consisting of 2 stages (interview), will be conducted by Inha University  (https://beu.edu.az/en/page/ikili-diplom-proqrami-185/).
In the specialties in which education is in English the admission is carried out jointy in Azerbaijani and Russian departments. Aptitude test is not required for Architecture and Design Departments.