Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) 2024/2025-ci tədris ili üçün bakalavriat səviyyəsinə qəbul üzrə yüksək göstəricilər qeydə alınıb. Universitetə builki qəbul planının iki dəfəyə yaxın artmasına baxmayaraq, bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul 95 faiz, o cümlədən IV və V qruplarda 100 faiz, II qrupda 98,4 faiz, I qrupda isə 89 faiz təşkil edib. Ali təhsil ocağını seçən abituriyentlərin 50 faizi dövlət sifarişi əsasında təhsil alacaq.
Birinci mərhələdən sonra universitetə 36 ixtisas üzrə ümumilikdə 2108 nəfər qəbul olub ki, bu da ötən illə müqayisədə iki dəfə artım deməkdir. Bu, BMU-nun tarixində bir ilkdir.
Bundan başqa, BMU-ya üstünlük verən yüksək ballı abituriyentlərin sayında da ötən illə müqayisədə iki dəfəyə yaxın artım müşahidə edilib. Qəbul olanların 265 nəfəri 500-dən yuxarı, 52 nəfəri isə 600-700 bal arasında nəticə göstərib. Yüksək nəticə göstərən abituriyentlərin seçdiyi ixtisaslar sırasında əsasən informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri, kimya mühəndisliyi, həmçinin logistika və nəqliyyat təhlükəsizliyi, kimya, maliyyə, biotexnologiya, sənaye mühəndisliyi, elektrik və elektronika mühəndisliyi, biznesin idarə edilməsi yer alıb. Ən yüksək balla BMU-ya qəbul olan abituriyent isə “Kimya mühəndisliyi” ixtisasını seçib.
BMU-nu seçən şəxslərin qeydiyyatı ilə bağlı zəruri informasiyalar universitetin saytında (https://beu.edu.az/az/announcement/baki-muhendislik-universitetine-qebul-olan-abituriyentlerin-nezerine-413) və sosial şəbəkə hesablarında yerləşdirilib. Ali təhsil müəssisələrinə qəbul olanlar avqustun 28-dən sentyabrın 6-dək (saat 18:00-dək) elektron qaydada portal.edu.az saytı vasitəsilə qeydiyyatdan keçməlidirlər.
Avqustun 28-dən sentyabrın 2-dək isə boş qalan plan yerlərinə ixtisas seçimi aparılacaq.
Bu il BMU-nun bakalavriat səviyyəsində ayrılan plan yerlərindən 1540-ı Azərbaycan bölməsi (əyani), 220-si qiyabi təhsil forması, 525-i isə ingilis bölməsi (əyani) üçün nəzərdə tutulub.

Baku Engineering University (BEU) has recorded high indicators for admission to the bachelor's level for the academic year 2024/2025. Despite the nearly doubling of this year's admission plan to the university, admission at the undergraduate level was 95 percent, including 100 percent in groups IV and V, 98.4 percent in group II, and 89 percent in group I. 50 percent of applicants who choose a higher education institution will study on the basis of the state order.
After the first stage, a total of 2,108 people were admitted to the university in 36 majors, which means a double increase compared to last year. This is a first in the history of BEU.
In addition, the number of high-scoring applicants who prefer BEU has almost doubled compared to last year. 265 of those admitted scored above 500, and 52 scored between 600-700. Majors chosen by high-achieving applicants include information technology, information security, computer engineering, computer science, chemical engineering, as well as logistics and transport security, chemistry, finance, biotechnology, industrial engineering, electrical and electronics engineering, and business management. The applicant who was admitted to BEU with the highest score chose the "Chemical Engineering" specialty.
Necessary information regarding the registration of persons choosing BEU is posted on the university's website (https://beu.edu.az/az/announcement/baki-muhendislik-universitetine-qebul-olan-abituriyentlerin-nezerine-413) and social network accounts. Those admitted to higher education institutions must register electronically through the portal.edu.az website from August 28 to September 6 (until 18:00).
From August 28 to September 2, there will be a selection of qualifications for the vacant plan seats.
This year, 1540 of the planned places allocated at the undergraduate level of BEU are intended for the Azerbaijani section (full-time), 220 for part-time education, and 525 for the English section (full-time).