Cari ilin iyul-avqust aylarında Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (İDP) əsas komponentlərindən biri kimi professor-müəllim heyəti üçün Koreyada növbəti təlimin keçirilməsi planlaşdırılır. Xatırladaq ki, ilk təlim ötən ilin 11 iyul - 19 avqust tarixlərində baş tutub. 6 həftəlik təlimdə İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə tədrisi həyata keçirən müəllimlər iştirak edib.
Bu il gerçəkləşdiriləcək növbəti təlim isə İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə tədrisi həyata keçirən müəllimləri əhatə edəcək.
Təlimin məqsədi beynəlxalq təhsil əməkdaşlığı layihəsinə əsasən, BMU-nun professor-müəllim heyəti üçün xüsusi təhsil proqramını təmin etmək, eyni zamanda professor-müəllim heyətinin bilik və bacarıqlarını İNHA Universitetinin təcrübəli professorları vasitəsilə daha da inkişaf etdirərək İDP-nin uğurlu icrasına nail olmaqdır.
Professor-müəllim heyətinin seçim proseduru, təlim xərcləri, təlimdən sonrakı qiymətləndirilmə və digər məsələlərlə daha ətraflı məlumatı linkə keçid alaraq əldə etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, BMU və İNHA Universiteti arasında ikili diplom proqramı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2018-cil tarixli 711 nömrəli Sərəncamı təsdiq edilmiş “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilir. BMU-İNHA İDP bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları (İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi) istiqaməti üzrə 2020/2021-ci tədris ilindən icra edilməkdədir.

In July-August of the current year, the next training for professors and teachers is planned to be held in Korea as one of the main components of the Dual Degree Program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea. It should be noted that the first training took place from July 11 to August 19 last year. The 6-week training was attended by teachers teaching Information Technologies.
The next training to be held this year will include teachers who teach Civil Engineering, Electrical Engineering and Electronics Engineering.
The training aims to provide a special educational program for BEU faculty members based on the project of international educational cooperation, as well as to further develop the knowledge and skills of academic staff through experienced professors of Inha University and achieve successful implementation of DDP.
It is possible to get more detailed information about the selection procedure of professor-teaching staff, training costs, post-training evaluation and other issues by the link.
Of note, the Dual Degree Program between BEU and Inha University is implemented within the framework of the "State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for the Years 2019-2023" approved by the Order No. 711 of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 16, 2018. BMU-INHA DDP is being implemented from the 2020/2021 academic year in the direction of undergraduate engineering specialties (Information technologies, Civil engineering, Electrical engineering and Electronics engineering).