Yeni tədris ilindən BMU-da marketinq ixtisası üzrə kadr hazırlığına başlanılır
2023/2024-cü tədris ilindən etibarən Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) bakalavr pilləsində marketinq ixtisası üzrə kadr hazırlığı aparılacaq.
Növbəti tədris ilinin qəbul planına yeni daxil edilən bu ixtisas müasir dövrdə biznesin ən vacib funksiyalarından biri, bəlkə də birincisi olaraq qəbul edilir. Çünki iqtisadiyyatın subyektləri olan müəssisələr bazar iqtisadiyyatı şəraitində ciddi rəqabət içərisində fəaliyyət göstərməkdədirlər. Məhz marketinq funksiyası sayəsində müəssisələr kəskin rəqabət mühitində ayaqda dura bilir, inkişaf edir və böyüyürlər. Hazırkı şəraitdə müvafiq marketinq tədqiqatları aparmadan, məqsədli bazarı düzgün müəyyən etmədən, müştəri məmnuniyyətini təmin etmədən, optimal əmtəə kompleksi qurmadan, qiymətləndirmə, bölgü, stimullaşdırma və s. kimi məsələlərə elmi-praktiki baxımdan yanaşmadan səmərəli biznes fəaliyyəti göstərmək mümkün deyil.
Bütün bu sadalananların reallaşması üçün marketinq üzrə yüksək səviyyəli kadrlarin olması vacib şərtdir. Nəticə etibarı ilə marketinq ixtisası üzrə kadr hazırlığı müəssisələr başda olmaqla, bütövlükdə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Məhz bu ehtiyaclar nəzərə alınaraq, qəbul planına yeni daxil edilmiş sözügedən ixtisas BMU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin idarə edilməsi kafedrasında tədris olunacaq.
Təbii ki, yüksək ixtisaslı kadr hazırlığının təmin olunması ilə yanaşı, ixtisasın yaratdığı iş imkanları və üstünükləri də əhəmiyyətlidir. Bu baxımdan, iqtisadiyyatın bütün sahələri üzrə biznes strukturları başda olmaqla, müasir dövrdə qeyri-hökumət təşkilatları, xeyriyyə cəmiyyətləri, dövlət qurumları, hətta fərdi brendin formalaşması kontekstində ayrı-ayrı şəxslər peşəkar marketinq mütəxəssislərinə ciddi ehtiyac duyur. Çünki marketinq sadəcə maddi baxımdan mənfəətin əldə olunmasına deyil, müsbət ictimai rəyin formalaşmasına da xidmət edir.
Qeyd edək ki, 2023/2024-cü tədris ili üzrə BMU-nun bakalavr pilləsində 30 ixtisas üzrə ümumilikdə 1308 plan yeri ayrılıb (https://beu.edu.az/az/article/bmu-nun-2023-2024-cu-tedris-ili-uzre-qebul-planinda-yeni-ixtisaslar-1641). Onlardan 795 yer Azərbaycan bölməsi, 513 yer isə ingilis bölməsi üçün nəzərdə tutulub. Bakalavriat səviyyəsi üzrə yeni tədris ilinin qəbul planında yer alan ixtisaslara Beynəlxalq ticarət və logistika, Marketinq, Kommunikasiya sistemləri mühəndisliyi, Materiallar mühəndisliyi, Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi daxildir.

Starting from the 2023/2024 academic year, Baku Engineering University (BEU) will conduct personnel training in the field of marketing at the bachelor's level.
This specialty, newly included in the admission plan for the next academic year, is considered one of the most important functions of business in modern times, perhaps the first. Because the enterprises that are the subjects of the economy are operating in the conditions of the market economy in a serious competition. It is thanks to the marketing function that enterprises can stand up, develop and grow in a fiercely competitive environment. In the current conditions, without conducting appropriate marketing research, without correctly defining the target market, without ensuring customer satisfaction, without building an optimal product mix, evaluation, distribution, stimulation, etc. It is impossible to show effective business activity without approaching such issues from a scientific and practical point of view.
For the realization of all these listed, it is important to have high-level marketing personnel. As a result, personnel training in the field of marketing is of great importance in terms of socio-economic development of the country as a whole, especially the enterprises. Taking into account these needs, the said specialty, newly included in the admission plan, will be taught at the Department of Business Management of the Faculty of Economics and Management of BEU.
Of course, in addition to the provision of highly qualified personnel training, the job opportunities and advantages created by the qualification are also important. In this regard, non-governmental organizations, charitable societies, state institutions, and even individuals in the context of personal brand formation, especially business structures in all areas of the economy, are in serious need of professional marketing specialists. Because marketing serves not only to obtain profit from a financial point of view, but also to form a positive public opinion.
It should be noted that for the 2023/2024 academic year, a total of 1,308 planned places have been allocated in 30 specialties at the bachelor's level of BMU (https://beu.edu.az/az/article/bmu-nun-2023-2024-cu-tedris-ili-uzre-qebul-planinda-yeni-ixtisaslar-1641). Of them, 795 places are intended for the Azerbaijani section, and 513 places for the English section. Majors included in the admission plan for the new academic year at the undergraduate level include International trade and logistics, Marketing, Communication systems engineering, Materials engineering, Mechatronics and robotics engineering.