“TEKNOFEST” festivalında uğur qazanmış BMU-nun tələbə komandalarının mükafatlandırılması mərasimi keçirilib
07 İyun 2022
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və texnologiya festivalında uğur qazanmış BMU-nun tələbə komandalarının üzvlərinin mükafatlandırılması mərasimi təşkil edilib.
Öncə universitetin foyesində komandaların üzvlərinin təqdimatında sərgiyə çıxarılmış texnoloji layihələrə baxış keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov festival barədə ümumi məlumat verib. Bildirib ki, festival 2018-ci ildən etibarən hər il Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyi və Selçuk Bayraktarın rəhbərlik etdiyi “Türkiye Teknoloji Takımı” - T3 Vəqfinin təşkilatçılığı ilə baş tutur. Türkiyədən kənarda ilk “TEKNOFEST”in Azərbaycanda təşkil olunduğunu və bu tarixi hadisənin vacibliyini diqqətə çatdıran rektor festivalın iki qardaş ölkənin - Azərbaycan və Türkiyənin elm, təhsil və texnologiya sahəsində əməkdaşlığını daha da genişləndirərək yeni mərhələyə daşıdığını fikirlərinə əlavə edib.
Havar Məmmədov respublikamızın ali və orta məktəblərinin komandalarının festivala müxtəlif texnoloji layihələrlə qatıldığını deyib və tədbirdəki nailiyyətlərin Azərbaycanda elm, təhsil və texnologiya sahəsində müasir biliklərə, bacarıqlara malik yeni nəslin yetişdiyini bir daha sübut etdiyini bildirib.
BMU-nun 7 tələbə komandasının (“TexnoMex”, “RED”, “İ.Asimov”, “BÖRÜ”, “Curiosity”, “CabEx”, “Iradus Eko”) öz innovativ layihələri ilə dünyanın ən böyük aviasiya, kosmos və texnologiya festivalı olan “TEKNOFEST”də təmsil olunduğunu və final mərhələsinə yüksəldiyini önə çəkən rektor onlardan “RED” komandasının Robotexnika kateqoriyası üzrə birinci yeri tutaraq qaliblər sırasında qərarlaşdığını bildirib.
BMU-nun komandasına mükafatın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın festivalda iştirakı zamanı təqdim olunduğunu, bu hadisənin universitetin tələbələri, həmçinin kollektivi tərəfindən böyük qürur və sevinc hissləri ilə qarşılandığını vurğulayan Havar Məmmədov “RED” komandasının Türkiyədə “TEKNOFEST İstanbul -2022” festivalında iştirak etmək imkanı qazandığını söyləyib.
Çıxışının sonunda Havar Məmmədov universitet kollektivi adından qalibləri təbrik edib, həmçinin Prezident cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində festivalın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə dərin minnətdarlığını çatdırıb.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev festivalın Azərbaycanın Müstəqillik Gününə həsr olunmasının xüsusi məna kəsb etdiyini söyləyib və müstəqil dövlətimizin son 30 il ərzində işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsində, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı nailiyyətlərdə qardaş Türkiyənin ölkəmizə siyasi və mənəvi dəstək verdiyini vurğulayıb.
Qlobal dünyada gedən proseslərin daima dəyişdiyi önə çəkən Rasim Əliquliyev müasir dövrdə texnologiyaların rolundan danışıb və festivalın Azərbaycanda aerokosmik texnologiyalar, müdafiə sənayesi və innovativ sahibkarlıq kimi sahələrin geniş təşviq edilməsi, rəqəmsal bilik və bacarıqlara, innovativ düşüncəyə malik istedadlı gənclərə dəstək göstərilməsi, ölkədə kadr potensialının gücləndirilməsi və milli texnoloji həllərin inkişafı üçün əlverişli zəmin yaratdığını bildirib.
Azərbaycanın yüksək texnologiyalar sahəsində həm dünyada, həm də regionda dünyanın aparıcı ölkələri sırasında rolunu vurğulayan akademik ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən quruluculuq işlərinin ağıllı texnologiyaların əsasında aparıldığını nəzərə çatdırıb.
AMEA-nın “TEKNOFEST”in aktiv iştirakçılarından biri olduğunu deyən vitse-prezident təmsil etdiyi qurumun elmi-tədqiqat institutlarının sərgilədiyi layihələrin iştirakçıların böyük marağına səbəb olduğunu da qeyd edib.
Akademik ali məktəb tələbələrinin və orta məktəb şagirdlərinin seçilmiş layihələrinin müxtəlif nominasiyalar üzrə yer tutmalarından bəhs edib, final mərhələsində qələbə çalan BMU komandasını AMEA-nın rəhbərliyi adından təbrik edib və bunu böyük nailiyyət kimi qiymətləndirib.
Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov festivalın bitməsinə baxmayaraq onun sevincinin davam etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, festivalda təşkil olunan müsabiqələrin əsas məqsədi bacarıqlı gəncləri üzə çıxarmaq, həmçinin onların inkişafına dəstək olmaqdır. “TEKNOFEST”in ilbəil böyüyərək yeni uğurlara və rekordlara imza atdığına toxunan nazir müavini texnologiya sahəsində festivalın dünyanın ən nüfuzlu tədbirlərindən birinə çevrildiyini söyləyib. Nazirlik rəsmisi festivalın Azərbaycan və Türkiyənin arasında dostluq, qardaşlıq və strateji müttəfiqlik əlaqələrinin növbəti təzahürü olduğunu deyib, eyni zamanda iki qardaş ölkənin gələcəyə birgə addımlayacağının mesajı kimi qiymətləndirib.
Festival çərçivəsində 8 texnoloji müsabiqə və 3 beynəlxalq tədbirin baş tutduğunu bildirən nazir müavini bu yarışların pilotsuz uçuş aparatları, peyk modelləşdirilməsi, robototexnika və digər sahələr üzrə gənclərə öz bacarıqlarını göstərməyə imkan verdiyini vurğulayıb.
Samir Məmmədov Prezident cənab İlham Əliyevin qaliblərin təltifetmə mərasimində qeyd etdiyi fikri xatırladaraq “TEKNOFEST”in elm, inkişaf, bilik, texnologiya bayramı olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu bayramın ölkəmizdə böyük ruh yüksəkliyi ilə keçirilməsi və festivala böyük beynəlxalq maraq göstərilməsi Azərbaycanın böyük uğuru idi.
Beynəlxalq tədbirin Azərbaycan üçün nəticələrindən danışan nazirlik rəsmisi Azərbaycan və Türkiyənin hərbi hava qüvvələrinin gücünü bir daha da nümayiş etdirdiyini, elm və texnologiya sahəsində gəncləri özünü sınamağa imkan yaratdığını, onların ideyalarını reallaşdırmağa imkan verdiyini və böyük təcrübə qazandıqlarını söyləyib. Qeyd edib ki, gənclər 6 ay ərzində yeni texnologiyalarla tanış olublar, mentorlarla işləyib və bir-birləri ilə təcrübə mübadiləsi aparıblar, həmçinin sağlam mühitdə rəqabət aparmağı və əzmkar olmağı öyrəniblər.
Çıxışının sonunda nazir müavini gələcəyimizin qurucularından biri olan BMU-nun “RED” komandasını ürəkdən təbrik edib və onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra festivalda uğur qazanmış BMU-nun tələbə komandalarının üzvlərinə Fəxri Fərman və mükafatlar təqdim olunub.

Award ceremony of BEU student teams succeeded at TEKNOFEST festival held
Baku Engineering University (BEU) has organized an award ceremony of BEU student teams that succeeded at the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival.
First, a review of the technological projects presented at the exhibition was held in the lobby of the University by members of the teams.
Speaking at the event, BEU Rector, Professor Havar Mammadov gave general information about the festival. He noted that the festival  has been held annually since 2018 with the joint organization of the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Türkiye and the Turkish Technology Team Foundation (the T3 Foundation), headed by Selcuk Bayraktar. Emphasizing the organization of TEKNOFEST in Azerbaijan for the first time outside of Türkiye and the the importance of this historic event, the Rector added that the festival further expanded the cooperation between Azerbaijan and Türkiye, the two brotherly countries, in the field of science, education and technology and brought it to a new stage.
Havar Mammadov mentioned that the teams of universities and secondary schools of the country participated in the festival with various technological projects, and the achievements of the event once again proved that a young generation with modern knowledge and skills in science, education and technology was nurtured in Azerbaijan.
Highlighting that 7 BEU student teams (“TexnoMex”, “RED”, “İ.Asimov”, “BÖRÜ”, “Curiosity”, “CabEx”, “Iradus Eko”)  was represented at TEKNOFEST, the world's largest aviation, space and technology festival, with their with their innovative projects and reached the final stage, the Rector underlined that RED team won the first place in the category of Robotics.
Havar Mammadov stressed that the award was represented to BEU team during the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan in the festival, and this was met with great pride and joy by the University students and staff, noting that RED team got the opportunity to participate in the TEKNOFEST Istanbul-2022 festival in Türkiye.
At the end of his speech, Havar Mammadov congratulated the winners on behalf of the University staff and thanked the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan for the high level of organization of the festival owing to the attention and care of President Ilham Aliyev.
Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Director General of the Institute of Information Technology emphasized that the dedication of the festival to Azerbaijan's Independence Day had a special meaning and brotherly Türkiye had provided political and moral support to our country in the liberation of the occupied territories of our independent state over the past 30 years, the achievements of the brave Azerbaijani Army under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Pointing out that the processes taking place in the global world were constantly changing, Rasim Alguliyev spoke about the role of technology in modern times and highlighted that the festival created a favorable environment for the promotion of aerospace technologies, defense industry and innovative entrepreneurship in Azerbaijan, the support for talented youth with digital knowledge and skills, innovative thinking, strengthening human resources in the country and the development of national tech solutions.
By emphasizing the role of Azerbaijan in the field of high technologies both in the world and in the region, the academician brought to the attention that the reconstruction work carried out in the territories liberated from the occupation under the leadership of President Ilham Aliyev was based on smart technologies.
Noting that ANAS was one of the active participants of TEKNOFEST, the Vice-President added that the projects exhibited by the research institutes of the organization he represented were of great interest to the participants.
The academician spoke about the placement of selected projects of university students and high school students in various nominations, congratulated the winning BEU team on behalf of the administration of ANAS and appreciated it as a great achievement.
Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Samir Mammadov noted that despite the end of the festival, its joy continued. He pointed out that the main purpose of the competitions organized at the festival was to identify talented young people, as well as to support their development. Touching upon that TEKNOFEST has grown every year and set new successes and records, the Deputy Minister said that the festival became one of the most prestigious events in the world in the field of technologyThe ministry official said the festival was another manifestation of the ties of friendship, brotherhood and strategic alliance between Azerbaijan and Türkiye, as well as a message that the two brotherly countries would move forward together.
By noting that 8 technological competitions and 3 international events held within the festival, the Deputy Minister said that these competitions allowed young people to demonstrate their skills in unmanned aerial vehicles, satellite modeling, robotics and other fields.
Samir Mammadov recalled the opinion of President Ilham Aliyev at the award ceremony, drawing attention that TEKNOFEST was a celebration of science, development, knowledge and technology. He said that celebrating this in our country with great enthusiasm and showing great international interest in the festival were a great success of Azerbaijan.
Speaking about the results of the international event for Azerbaijan, the ministry official said that Azerbaijan and Türkiye once again demonstrated the strength of the air force, allowed young people to test themselves in the field of science and technology, realized their ideas and gained great experience. He noted that youth got acquainted with new technologies for 6 months, worked with mentors and exchanged experiences, as well as learned to compete and persevere in a healthy environment.
At the end of his speech, the Deputy Minister heartily congratulated the BMU RED team, one of the founders of our future, and wished them success in their future endeavors.
Afterwards, members of the BEU student teams who succeeded at the festival were awarded honorary diplomas and prizes.