STEPI-nin əməkdaşları ilə görüş çərçivəsində BMU ilə Koreyanın Hanbat Milli Universiteti arasında memorandum imzalanıb
28 Oktyabr 2022
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPI) əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Koreya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafından söz açan Havar Məmmədov əlaqələrin hazırkı səviyyəsinin məmnunluq doğurduğunu, fəal əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində müxtəlif istiqamətlərlə yanaşı, ali təhsil sahəsinin də xüsusi çəkiyə malik olduğunu vurğulayıb. Bu əməkdaşlığın təcəssümü olaraq, rektor BMU ilə Koreyanın İNHA universiteti arasında 2020-ci ildən bakalavriat səviyyəsi üzrə birgə reallaşdırılan ikili diplom proqramının icrası, proqramın əhəmiyyəti və nəticələri, eyni zamanda BMU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Xırdalan Kral Seconq İnstitutunda ödənişsiz Koreya dili kursları haqda qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Azərbaycanda innovasiya ekosisteminin inkişafı üzrə əməkdaşlığı dəstəkləyən STEPI-nin nümayəndə heyətinin ölkəmizə əvvəlki səfərləri çərçivəsində keçirilmiş görüşlərə diqqət çəkən rektor BMU ilə bu qurum arasında informasiya texnologiyaları sahəsində elmi-texniki tədqiqat, suni intellekt və elmi-tədqiqat laboratoriyasının qurulması, həmçinin avtomatlaşdırma, robototexnika üzrə birgə araşdırmaların aparılması üzrə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Rektor nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və STEPI-nin birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın artırılması” layihəsi (2022-2024) çərçivəsində reallaşdığını xatırladıb və layihənin önəmini qeyd edib.
Ölkəmizə səfərlərinin təəssüratlarını paylaşan STEPI-nin baş elmi işçisi Eun Joo Kim “Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və potensialın gücləndirilməsi” layihəsi, layihə çərçivəsində qurulan əməkdaşlığın istiqamətləri, o cümlədən texnologiyaların transferi, kommersiyalaşdırılmasından da bəhs edib.
Görüş BMU-nun dosenti İsa Qasımovun STEPI-nin dəstəyi ilə qurulan Texnologiyanın Transferi və Elmin Kommersiyalaşdırılması Platforması (TTCP), Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin baş mütəxəssisi Nərmin Ələkbərovanın isə universitet haqqında təqdimatları ilə davam edib.
Sonra BMU ilə Koreyanın Hanbat Milli Universiteti arasında Qlobal Sahibkarlıq Təhsili Əməkdaşlığı üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Havar Məmmədov və Hanbat Milli Universitetinin Sənaye-Universitet Əməkdaşlıq Fondunun vitse-prezidenti Jong-in Choi imzalayıblar.
Memorandum universitetlər arasında qlobal sahibkarlıq təhsili üzrə fəaliyyətin təşviqini nəzərdə tutur. Sənəd startap və texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, məlumat və biliklərin mübadiləsi, qlobal sahibkarlıq təhsili əməkdaşlığı üzrə birgə beynəlxalq seminar və simpoziumların, həmçinin texnologiyanın kommersiyalaşdırılması üzrə təlimlərin təşkili və s. istiqamətləri ehtiva edir.

BEU and Hanbat National University sign memorandum as part of meeting with STEPI employees
Rector of Baku Engineering University (BEU), Professor Havar Mammadov has met with a delegation of Science and Technology Policy Institute (STEPI) employees.
Speaking about the development of bilateral relations between Azerbaijan and Korea, Havar Mammadov emphasized that the current level of relations was satisfactory, and the field of higher education had a special importance in the strengthening of active cooperation, along with various directions. As an embodiment of this cooperation, the Rector informed the guests about the implementation, the importance and results of the program, jointly implemented between BEU and Inha University from 2020, as well as the free Korean language courses at Xırdalan King Sejong Institute, operating under BEU.
Drawing attention to the meetings held within the framework of the previous visits of the delegation of STEPI, supporting cooperation on the development of the innovation ecosystem in Azerbaijan, to our country, the Rector stressed the establishment of a scientific and technical research, artificial intelligence and scientific research laboratory in the field of information technologies between BEU and this institution, and the wide opportunities for cooperation on joint research on automation and robotics.
The Rector reminded that the delegation's visit to our country was realized within the framework of the "Operational program of the High Technologies Park in Azerbaijan: application and capacity building" project (2022-2024), jointly implemented by ANAS High Technology Park and STEPI, and noted the importance of the project.
Eun Joo Kim, principal researcher of STEPI, sharing her impressions of her visit to our country, delivered a speech about the "Operational program of the High Technologies Park in Azerbaijan: application and capacity building" project, directions of cooperation established within the project, as well as about the transfer and commercialization of technologies.
The meeting continued with BEU assoc.prof. Isa Gasimov’s and senior specialist of the International Relations and Project Management Department Narmin Alakbarova’s presentations about the Technology Transfer and Commercialization Platform (TTCP) and the university, respectively.
Later, BEU and Hanbat National University signed a Memorandum of Understanding on the Global Entrepreneurship Education Collaboration. The document was signed by Havar Mammadov and Jong-in Choi, Vice-President of the Industry-University Collaboration Funding of Hanbat National University.
The memorandum envisages the promotion of activities on global entrepreneurship education among universities. The document provides for the organization of the joint international seminars and symposia on startups and technology commercialization, exchange of information and knowledge, global entrepreneurship education collaboration, as well as the training on technology commercialization, and etc.