Bakı Mühəndislik Universiteti ilə İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) üzrə Rəhbər Komitənin növbəti iclası keçirilib.
Koreya Respublikasında baş tutan iclasda çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev ötən dövrdə proqram çərçivəsində görülən işləri vurğulayıb. Hazırda İDP çərçivəsində “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektronika mühəndisliyi”, “Elektrik mühəndisliyi” və “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasları üzrə ümumilikdə 329 tələbənin təhsil aldığını xatırladan rektor onlardan 83 tələbənin İNHA Universitetində 4-cü kursda təhsillərini davam etdirdiklərini bildirib. Yaqub Piriyev, həmçinin tələbələrin qarşılaşdığı problemlər, təhsilin təşkili, o cümlədən növbəti məzun buraxılışı məsələlərinə toxunub, onların həlli istiqamətində əməli tədbirlərə başlanılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb.
Sonra iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər barədə BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda ötən ilin maliyyə hesabatı, 2024/2025-ci tədris ilinin payız semestri üzrə tədris nəticələri, planlaşdırılan fəaliyyətlər, yeni ixtisas istiqamətləri üzrə proqramın uzadılması barəsində Rəhbər Komitə üzvlərinə məlumat verilib.
Digər çıxış və müzakirələrin ardınca səs çoxluğu ilə müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Qeyd edək ki, BMU-İNHA İDP üzrə Rəhbər Komitənin iclası payız və yaz sessiyası olmaqla ildə iki dəfə keçirilir.

Meeting of Steering Committee on BEU-INHA DDP held in Korea
The next meeting of the Steering Committee on the international dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and Inha University has been held.
Speaking at the meeting held in the Republic of Korea, BEU Rector Yagub Piriyev emphasized the work carried out within the framework of the program in the past period. Recalling that currently a total of 329 students are studying in the specialties of “Information Technologies”, “Electronics Engineering”, “Electrical Engineering” and “Civil Engineering” within the framework of the DDP, the rector added that 83 of them are continuing their education in the 4th year at Inha University. Yagub Piriyev also touched upon the problems faced by students, the organization of education, including the next graduation, and emphasized the need to initiate practical measures to solve them.
Later, BEU-INHA DDP General Director Humay Jafarli made a detailed presentation on the issues included in the agenda of the meeting. The presentation provided information to the Steering Committee members on the financial report of the previous year, the educational results for the fall semester of the 2024/2025 academic year, planned activities, and the extension of the program to new specializations.
Following other speeches and discussions, relevant decisions were made by majority vote.
It should be noted that the BEU-INHA DDP Steering Committee meeting is held twice a year, in the fall and spring sessions.