Bakı Mühəndislik Universiteti və Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra edilən ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasının II, III kurs tələbələri ilə inşaat mütəxəssislərinin görüşü təşkil olunub. Görüşdə əsas məruzəçi kimi adıçəkilən proqramın, eləcə də BMU-nun məzunları iştirak ediblər.
“İnşaat mühəndisliyi: Nəzəriyyədən sahəyə” mövzusuna həsr olunan tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli belə bir formatda reallaşan görüşün önəminə diqqət çəkib. Eyni zamanda tədbirin təhsil alanların peşəkar sahədəki biliklərini praktik nümunələrlə zənginləşdirməyə və onlara real iş mühiti haqqında ətraflı məlumatlar çatdırmağa xidmət göstərdiyini bildirib.
Sonra BMU-İNHA İDP-nin məzunu, tanınmış “SeaBreeze Construction” şirkətinin sahə mühəndisi Aysel Həsənova təqdimatla çıxış edərək, inşaat mühəndisinin həm sahədə, həm də ofisdəki öhdəlikləri, müxtəlif iş bölgüləri və mühəndisin gündəlik fəaliyyəti haqqında tələbələrə ətraflı məlumat verib. Mütəxəssis tikinti prosesində mərhələli işlər olan dəmir-beton, izolyasiya, fit-out və s. barədə zəruri məqamları diqqətə çatdırıb, tələbələri real inşaat layihələri ilə tanış edib. Eləcə də Azərbaycanın tanınmış tikililərinin inşasında qarşıya çıxan maraqlı faktlara, praktiki nüanslara toxunulub.
Görüşdə BMU-nun “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasının digər məzunları- adıçəkilən şirkətin sahə rəisi Rauf Süleymanov, keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssisləri İsmayıl Əliyev, Cavid Əkbərov və “Nardaran Invest” MMC-də QA/QC mütəxəssisi kimi fəaliyyət göstərən Toğrul Teyyublu da öz iş təcrübələrini bölüşüblər.
Tədbirin davamında tikintidə keyfiyyətə nəzarətin əhəmiyyəti, beynəlxalq standartlara uyğunluğun, təhlükəsizlik qaydalarının təmin olunması, həmçinin texniki audit və sənədləşmə prosesləri də ətraflı izah edilib.

Meeting of BEU-INHA DDP students with construction specialists graduates
A meeting of construction specialists with students of the 2nd and 3rd year of the “Civil Engineering” Department of the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea has been organized. The meeting was attended by graduates of the aforementioned program, as well as BEU, as keynote speakers.
Delivering an opening speech at the event dedicated to the topic “Civil Engineering: From Theory to Field”, BEU-INHA DDP Director Humay Jafarli drew attention to the importance of the meeting held in such a format. Moreover, she noted that the event served to enrich the students’ knowledge in the professional field with practical examples and to provide them with detailed information about the real work environment.
Later, Aysel Hasanova, a graduate of BEU-INHA DDP, a field engineer of the well-known “SeaBreeze Construction” company, made a presentation and provided the students with detailed information about the responsibilities of a civil engineer both in the field and in the office, various work divisions and the daily activities of an engineer. The specialist brought to the attention of the necessary points about the staged works in the construction process, such as reinforced concrete, insulation, fit-out, etc., and introduced the students to real construction projects. Furthermore, interesting facts and practical nuances encountered in the construction of well-known buildings in Azerbaijan were touched upon. In addition, other graduates of the “Civil Engineering” specialty of BEU - Rauf Suleymanov, the field chief of the aforementioned company, Ismayil Aliyev, Javid Akbarov, quality control specialists, and Togrul Teyyublu, who works as a QA/QC specialist at “Nardaran Invest” LLC, also shared their work experience.
The event continued with a detailed explanation of the importance of quality control in construction, ensuring compliance with international standards and safety regulations, as well as technical audit and documentation processes.
The discussions held in an interactive environment clarified the questions of interest to the students.