Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) tələbələri Xankəndi şəhərində “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” layihəsi çərçivəsində keçirilən “Bootcamp”da təmsil olunublar.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi və Qarabağ Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilən tədbirə ümumilikdə 20-yə yaxın ali təhsil müəssisəsi qatılıb.
BMU-İNHA İDP-nin 3-cü kurs tələbələri - Nəzrin Nurulayeva ("Elektrik mühəndisliyi” ixtisası) və Hakim Musazadə (“Elektronika mühəndisliyi”) süni intellekt, data analitikası və aqrar texnologiyaların inteqrasiyası mövzularında praktiki və nəzəri sessiyalarda fəallıq nümayiş etdiriblər. Onlar, həmçinin kənd təsərrüfatında innovativ həllərin real mühitdə öyrənilməsi, texnoloji yeniliklərlə yerində tanışlıq və təcrübə imkanı qazanıblar.
Gənclərin innovativ texnologiyalar sahəsində biliklərinin artırılması, o cümlədən azad edilmiş ərazilərdə aqrar inkişafın dəstəklənməsinə yeni nəsil mütəxəssislərin cəlb edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıan “Bootcamp” çərçivəsində İDP tələbələri Qarabağ Universitetinin rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə də iştirak ediblər.

Students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and INHA University of South Korea were represented at the Bootcamp held within the framework of the "Application of AI in precision agriculture" project in Khankendi city.
A total of nearly 20 higher education institutions participated in the event organized jointly by the Agricultural Innovation Center of the Ministry of Agriculture and Karabakh University.
Third-year students of BEU-INHA DDP - Nazrin Nurullayeva (major in "Electrical Engineering") and Hakim Musazade ("Electronics Engineering") demonstrated activity in practical and theoretical sessions on topics of artificial intelligence, data analytics, and integration of agricultural technologies. They also gained the opportunity to study innovative solutions in agriculture in real environment, on-site familiarization with technological innovations, and practical experience.
DDP students also participated in a meeting held under the leadership of Karabakh University within the framework of the Bootcamp, which is of particular importance in terms of increasing young people's knowledge in the field of innovative technologies, as well as attracting new generation specialists to support agricultural development in the liberated territories.