İDP çərçivəsində Çində oxuyacaq BMU tələbələri Pekin şəhərindədir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Pekin Kimya Texnologiya Universiteti (PKTU) arasında bu ildən etibarən icrasına başlanılan ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində ilk tələbə qrupu sentyabrın 8-də Çin Xalq Respublikasına yola salınıb.
Artıq Pekin şəhərində olan BMU tələbələrinin burada yaşayışı, təhsillərini yüksək səviyyədə davam etdirmələri üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Tələbələr tədris prosesinə sentyabrın 15-də başlayacaq.
Çinin aparıcı ali təhsil müəssisəsi ilə birgə həyata keçirilən proqram Kimya, Kompüter və Mexanika mühəndisliyi ixtisaslarını əhatə edir. 2+2 modelinə əsaslanan proqrama uyğun olaraq BMU-da I, II kursları uğurla başa vuran tələbələr növbəti kursları PKTU-da oxuyacaqlar. Sonda isə tələbələr iki universitetin diplomunu əldə edəcəklər.
Bu, Azərbaycan ilə Çin universitetləri arasında bakalavriat səviyyəsində icra olunan ilk ikili diplom proqramıdır və insan kapitalının inkişafı, elmi-texniki tərəqqi, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. BMU tələbələri proqramın yaratdığı imkanlardan yararlanmaqla Çin universitetlərinin müasir elmi bazası üzərində biliklərini dərinləşdirəcək, ən son standartlara uyğun bacarıqlara yiyələnəcəklər.
İki universitet arasında qurulan əməkdaşlığa əsasən gerçəkləşdiriləcək birgə layihələr və elmi araşdırmalar ölkəmizdə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsinə töhfə verməklə yanaşı, Azərbaycan-Çin strateji tərəfdaşlığının möhkəmlənməsinə xidmət edir. Təhsil sahəsində güclənən əməkdaşlıq “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində qarşılıqlı etimadın və humanitar əlaqələrin inkişafına əlavə stimul verir.

BEU students who will study in China as part of DDP in Beijing
The first group of students was sent to the People's Republic of China on September 8 within the framework of the dual degree program (DDP) between Baku Engineering University (BEU) and Beijing University of Chemical Technology (BUCT), which began to be implemented this year.
Comprehensive conditions have been created for BEU students who are already in Beijing to continue their living and education at a high level here. Students will begin the educational process on September 15.
The program, implemented jointly with a leading Chinese higher education institution, covers the specialties of Chemical, Computer and Mechanical Engineering. In accordance with the program based on the 2+2 model, students who successfully complete the I and II courses at BEU will study the next courses at BUCT. At the end, students will receive diplomas from both universities.
This is the first dual degree program implemented at the undergraduate level between Azerbaijani and Chinese universities and is of great importance in terms of the development of human capital, scientific and technical progress, and the expansion of international cooperation. BEU students will deepen their knowledge on the modern scientific base of Chinese universities by taking advantage of the opportunities created by the program and will acquire skills in accordance with the latest standards.
Joint projects and scientific research to be implemented based on the cooperation established between the two universities will contribute to the training of highly qualified personnel in our country, as well as serve to strengthen the strategic partnership between Azerbaijan and China. Strengthened cooperation in the field of education provides an additional stimulus for the development of mutual trust and humanitarian relations within the framework of the “One Belt, One Road” initiative.