Gənc tədqiqatçıların elmi işləri maraqla qarşılanıb
Tədrisin təşkili ilə yanaşı, müxtəlif istiqamətlərdə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasını diqqət mərkəzində saxlayan Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Fizika kafedrasının əməkdaşları ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “Gənc tədqiqatçıların VI beynəlxalq elmi konfransı”nda yaxından iştirak ediblər. Eyni zamanda, kafedranın bütün əməkdaşlarının tədqiqat işləri konfrans materialları toplusunda dərc olunub.
İkigünlük konfrans (29-30 aprel) BMU və Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Ümumilikdə konfransa 950-yə yaxın məqalə daxil olub və anonim rəyçilər tərəfindən 585 ən yaxşı məqalə qəbul edilib.
Konfransın plenar iclasında adıçəkilən kafedranın dosenti Ülkər Abdurəhmanova “AIII BIII C2VI tip üçqat birləşmələrin bəzi nümayəndələrinin xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Bundan başqa, kafedranın dosentləri Fəridə Nurməmmədova və Qaçay Nəcəfovun təqdim etdikləri tezislər maraqla dinlənilib.
Elmi-tədqiqat işlərində Fizika ixtisasının tələbələrinin aktivliyi də xüsusi nəzərə çarpıb. Belə ki, konfransın bölmələrində III kurs bakalavr tələbələri-Vüsalə İmamquliyeva, Arzu Alxanova, Rauf Məhəmmədov və İdris Məmmədov “Günəş fəallığının 23-cü və 24-cü dövrlərində aşkar olunan parabolik kometlər”, Ləman Hacıyeva “Neytrino kütləsinin təbiəti”, Sənəm İmanova isə “Yüksək sıxlıqlı polietilen-keramika kompozit sisteminin impedans spektroskopiya üsulu ilə tədqiqi” mövzularında uğurla çıxış ediblər. Onlar elmi-tədqiqat işlərini kafedranın əməkdaşları – professor Vəli Hüseynov, Həzi Qasımov və Nərgiz Mehdiyevanın rəhbərliyi altında aparıblar.

Employees of Physics Department of Baku Engineering University (BEU) focusing on the organization of education and research in various areas closely participated in the "VI International Scientific Conference of Young Researchers" dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev. Furthermore, the research work of all employees of the Department was published in the collection of conference materials.
The two-day conference (April 29-30) was organized by BEU and the Academy of the State Customs Committee. In total, the conference included about 950 articles and 585 of them were accepted by anonymous reviewers.
At the plenary session of the conference, Associate Professor of the Department Ulker Abdurahmanova made a report on “Characteristics of some representatives of ternary compounds of type AIII BIII C2VI”.
Moreover, the theses presented by associate professors Farida Nurmammadova and Gachay Najafov were listened to with interest.
The students’ activity of Physics Department in research work was also particularly noticeable. Thus, Vusala Imanguliyeva, Arzu Alkhanova, Rauf Mammadov and Idris Mammadov, 3rd year undergraduate students, delivered a successfull speech on “Parabolic comets discovered in the 23rd and 24th periods of solar activity,” Laman Hajiyeva on “Nature of neutrino mass,” and Sanam Imanova on “Study of high-density polyethylene-ceramic composite by impedance spectroscopy.” They conducted research under the guidance of Professor Vali Huseynov, Hazi Gasimov and Nargiz Mehdiyeva, employees of the Department.