“Elm günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları Abşeron rayon Heydər Əliyev Mərkəzində “Elm günü”nə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Gülnar Rəhimova ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamından bəhs edib.
G.Rəhimova ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışı ilə digər sahələrdə olduğu kimi elmin inkişafında da yeni mərhələnin başlanılmasından, Azərbaycan elminin inkişafına dövlət səviyyəsində göstərilən böyük qayğıdan, həmçinin ölkədə alimlərin və elmin nüfuzunun yüksəlməsindən ətraflı danışıb.
Abşeron Rayon Ağsaqqallar Şurasının sədri Nadir Ağayev müstəqil Azərbaycanın uğurla həyata keçirdiyi dövlət siyasəti proqramı, eyni zamanda ölkəmizdə elmin dünya elminə inteqrasiyası yolunda görülən genişmiqyaslı işlər barədə məlumat verib.
BMU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru, dosent Elçin Süleymanov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin təhsilə verdiyi dəstəyi vurğulayıb və bu istiqamətdə icra olunan dövlət proqramlarını sadalayıb. Müasir dövrdə innovasiya və texnologiyaların rolunu önə çəkən prorektor bildirib ki, 30 ildən artıq işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsində elmi innovasiyaların və texnologiyaların əhəmiyyəti təsdiq olunub.
E.Süleymanov çıxışında şagirdləri həvəsləndirmək məqsədilə Təhsil Nazirliyinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Heydər Əliyev Fondu ilə birlikdə həyata keçirdiyi “Sabahın alimləri” mövzusunda elmi müsabiqəyə də toxunub.
Abşeron Rayon Təhsil şöbəsinin müdir əvəzi Pərviz Əhmədov ölkəmizdə gedən təhsil islahatlarından, həmçinin Abşeron rayonunda təhsil sahəsindəki görülən işlər barədə zəruri məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra BMU-nun Riyaziyyat və informatika kafedrasının baş müəllimi Bəhman  Məmmədov (Qüdsi) “Lider və kreativ müəllim kimdir?” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Event dedicated to “Science Day” held
Employees of Baku Engineering University (BEU) have attended an event dedicated to “Science Day” at Absheron District Heydar Aliyev Center.
In her opening speech at the event, Deputy Head of the Absheron District Executive Power Gulnar Rahimova noted the Order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018 on the establishment of "Science Day."
G.Rahimova spoke in detail about the beginning of the new stage in the development of science with National Leader Heydar Aliyev’s return to political power in Azerbaijan, the comprehensive care for the rise of  science at the state level,  as well as about boosting the reputation of scientists and science.
Chairman of the Absheron District Council on Older Persons Nadir Aghayev provided information about the state policy program implemented successfully by independent Azerbaijan, as well as about the large-scale work on the integration of Azerbaijani science into international science.
BEU Vice-Rector for Scientific Affairs, assoc.prof. Elchin Suleymanov stressed the support of President Ilham Aliyev for education and cited the state programs implemented in this direction. Emphasizing the role of innovation and technology in modern times, the Vice-Rector pointed out that the importance of scientific innovations and technologies in the liberation of our lands, which had been under occupation for more than 30 years, was confirmed.
In his speech, E.Suleymanov also touched upon the scientific competition "Scientists of Tomorrow" jointly organized by the Ministry of Education, Azerbaijan National Academy of Sciences and the Heydar Aliyev Foundation to encourage students.
Later, senior lecturer of BEU Department of Mathematics and Informatics Bahman Mammadov (Gudsi) delivered a report on "Who is the leader and creative teacher?".