23-24 noyabr 2021-ci il tarixlərində doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXIV Respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr edilən konfrans gəncləri elmi yaradıcılığa fəal surətdə cəlb etmək və onların apardıqları elmi tədqiqatların nəticələrinin müzakirəsini təşkil etmək məqsədilə keçirilir.
Konfransın istiqamətləri aşağıdakılardır:
- Təbiət elmləri (riyaziyyat, fizika, mexanika, kimya, biologiya, tibb, ekologiya, yer haqqında elmlər);
- Texnika elmləri (texniki qurğular və texnologiyalar, kompüter elmləri, elektronika, avtomatlaşdırma, maşınqayırma, nəqliyyat);
- Sosial-humanitar elmlər və iqtisadiyyat (sosiologiya, politologiya, kulturologiya, hüquq, tarix, dilçilik, ədəbiyyatşünaslıq, psixologiya, pedaqogika, iqtisadiyyat).
Qeyd edək ki, konfransda təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq, respublikada fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrində fəlsəfə doktorları proqramı üzrə təhsil alan doktorantlar və tədqiqatçılar, o cümlədən əcnəbi doktorant və dissertantlar iştirak edə bilərlər. Konfrans iştirakçıları ali təhsil müəssisələri tərəfindən seçilir. Hər iştirakçı yalnız bir məruzə təqdim edə bilər.

The XXIV Republican Scientific Conference of PhD Students and Young Researchers to be held
The XXIV Republican Scientific Conference of Doctoral Students and Young Researchers will be held on November 23-24, 2021.
The conference dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi will be held in order to actively involve young people in scientific work and organize a discussion of the results of their scientific research.
The directions of the conference are as follows:
- Natural sciences (mathematics, physics, mechanics, chemistry, biology, medicine, ecology, earth sciences);
- Technical sciences (technical devices and technologies, computer sciences, electronics, automation, mechanical engineering, transport);
- Social-humanitarian sciences and economics (sociology, political science, culturology, law, history, linguistics, literary criticism, psychology, pedagogy, economics).
It should be noted that regardless of the organizational and legal form, doctoral students and researchers studying in the higher education institutions operating in the country, as well as foreign PhD. students and candidates can participate in the conference. Conference participants are selected by higher education institutions. Each participant can submit only one report.
Order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan on holding the XXIV Republican Scientific Conference of Doctoral Students and Young Researchers