Bolqarıstan Milli Elmlər Akademiyasının professorları Dimitar Dimitrov, Valery Panevsi, Bolqarıstan Hərbi Dəniz Akademiyasının professorları Valentin Vasilyev, İlyan İleyev və Azərbaycan Milli Müdafiə Universitetindən polkovniklər Ramil Axundov, Elnur Məmmədov Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) qonaq olublar.
Rektor Yaqub Piriyev qonaqları səmimi salamlayaraq onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirib. Görüş zamanı rektor BMU-nun tarixi, təhsil proqramları, texnoloji ixtisasları, beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətləri və həyata keçirilən elmi layihələr barədə məlumat verib.
Görüşdə, eyni zamanda Bolqarıstan Milli Elmlər Akademiyası, Hərbi Dəniz Akademiyası, Azərbaycan Milli Müdafiə Universiteti və BMU əməkdaşları tərəfindən NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik Naminə Elm (Science for Peace and Security (SPS)) proqramı çərçivəsində yerinə yetirilən layihə barədə müzakirələr aparılıb. Həmçinin Bolqarıstanın bu qurumları ilə BMU-nun gələcəkdə təhsil və elmi araşdırmalar sahəsində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Əməkdaşlığın təhsil, tədqiqat layihələri, mübadilə proqramlarının icrası, elmi və müdafiə sahəsində araşdırmaların ortaya qoyulması baxımından faydalı olacağı qeyd edilib.
Bolqarıstan nümayəndələri BMU-nun müasir təhsil infrastrukturu, beynəlxalq əlaqələri barədə müsbət fikirlərini bölüşüb, gələcək əməkdaşlığa maraqlarını ifadə ediblər.

Bulgarian scientists visit BEU
Dimitar Dimitrov, Valery Panevsi, professors of the Bulgarian National Academy of Sciences, Valentin Vasilyev, Ilyan Ileyev, professors of the Bulgarian Naval Academy, and Ramil Akhundov and Elnur Mammadov, Colonels the Azerbaijan National Defense University have visited Baku Engineering University (BEU).
Rector Yagub Piriyev warmly welcomed the guests and expressed his satisfaction with seeing them at the university. During the meeting, the rector provided information about the history of BEU, educational programs, technological specialties, international cooperation areas, and implemented scientific projects.
At the meeting, discussions were also held on the project implemented by the Bulgarian National Academy of Sciences, the Naval Academy, Azerbaijan National Defense University, and BEU employees within the framework of the NATO Science for Peace and Security (SPS) program. The possibilities of future cooperation between BEU and these Bulgarian institutions in the field of education and scientific research were also considered. It was noted that the cooperation will be beneficial in terms of education, research projects, implementation of exchange programs, and the development of research in the field of science and defense.
The Bulgarian representatives shared their positive views on BEU modern educational infrastructure and international relations, and expressed their interest in future cooperation.
At the end, the guests got acquainted with scientific and educational-methodological laboratories of BEU.