Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “Kompüter elmləri” ixtisasının IV kurs tələbəsi Emil Hüseynov Qazaxıstan Respublikasının Aktau şəhərində keçirilən “TurkicSkills 2025-Peşə Bacarıqları Müsabiqəsi”ndə uğurla çıxış edərək türk ölkələrinin ən yaxşı gənc mütəxəssisləri sırasında yer alıb.
Azərbaycanı müsabiqədə layiqincə təmsil edən BMU tələbəsi “Veb Proqramlaşdırma” sahəsi üzrə III yeri qazanıb və bu nəticə ilə həm universitet, həm də ölkəmiz üçün mühüm nailiyyətə imza atıb.
“TurkicSkills” Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin gənclərini bir araya gətirən, onların texniki və yaradıcılıq bacarıqlarını beynəlxalq standartlar səviyyəsində qiymətləndirən nüfuzlu yarışmadır. Mühəndislik, informasiya texnologiyaları, istehsal, robot texnikası və xidmət sahələrini əhatə edən yarışda iştirakçılar bir neçə gün ərzində real vaxtda proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetirərək bilik, çeviklik və innovativ düşünmə qabiliyyətlərini sərgiləyiblər.
Qeyd edək ki, BMU tələbəsi Emil Hüseynov daha əvvəl “WorldSkills Azerbaijan” müsabiqəsində “Veb proqramlaşdırma” üzrə birinci yerin qalibi olub və bir sıra regional, eləcə də beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi təmsil etmək hüququ qazanıb.

BEU Student Win at "TurkicSkills 2025"
Emil Huseynov, a fourth-year student majoring in Computer Science at Baku Engineering University (BEU), successfully competed at the "TurkicSkills 2025-Professional Skills Competition" held in Aktau, Republic of Kazakhstan, earning a place among the best young specialists from Turkic countries.
The BEU student, who worthily represented Azerbaijan at the competition, won third place in the "Web Programming" category, marking a significant achievement for both the university and the country.
"TurkicSkills" is a prestigious competition that brings together young people from member countries of the Organization of Turkic States, evaluating their technical and creative skills at the level of international standards. In the competition, which covers engineering, information technology, manufacturing, robotics, and service sectors, participants demonstrated their knowledge, agility, and innovative thinking abilities by completing real-time programming tasks over several days.
It should be noted that BEU student Emil Huseynov previously won first place in "Web Programming" at the "WorldSkills Azerbaijan" competition and earned the right to represent the country at a number of regional as well as international competitions.