Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) tələbələrindən ibarət “Son Ordu” komandasının “Smart Jaket” layihəsi FİCS (Future Innovation and Creativity Seminar) beynəlxalq startap müsabiqəsinin Azərbaycan mərhələsində 63 komanda arasından seçilərək finala yüksəlib.
Azərbaycan Texniki Universitetində ikinci dəfə baş tutan müsabiqə Pakistanın NUST (National University of Sciences and Technology) universiteti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir və regionun ən böyük innovasiya platformalarından biri hesab olunur. Müsabiqəyə bu il Azərbaycandan və Orta Asiya ölkələrindən olan universitetləri təmsil edən komandalar qatılıb.
BMU tələbələri-Əbdürrəhman Heydərli (“Elektrik və elektronika mühəndisliyi”, IV kurs), Əlövsət Sadıqlı və Məhəmməd Səmədli (“Sənaye mühəndisliyi”, III kurs), eləcə də magistrant Aişə Malikin (“Biznes idarəçiliyi və maliyyə”) birgə hazırladığı “Smart Jaket” layihəsi, əsasən gözdən əlil şəxslərin açıq havada təhlükəsiz və müstəqil şəkildə hərəkət etməsini təmin etmək üçün hazırlanıb. Gödəkçəyə süni intellektə əsaslanan insan tanıma sistemi, müxtəlif məsafə və ətraf mühit sensorları inteqrasiya olunub. Layihə, həm texnoloji yenilikçiliyi, həm də sosial faydalılığı ilə münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və BMU komandası finalda çıxış etmək hüququ qazanıb.

The “Smart Jacket” project of the “Last Army” team, consisting of students from Baku Engineering University (BEU), has been selected among 63 teams in the Azerbaijan stage of the FICS (Future Innovation and Creativity Seminar) international startup competition and has reached the finals.
The competition, which is being held for the second time at Azerbaijan Technical University, is being held in cooperation with Pakistan’s NUST (National University of Sciences and Technology) and is considered one of the largest innovation platforms in the region. This year, teams representing universities from Azerbaijan and Central Asian countries participated in the competition.
The “Smart Jacket” project, jointly developed by BEU students, Abdurrahman Heydarli (“Electrical and Electronics Engineering”, IV year), Alovsat Sadigli and Mahammad Samadli (“Industrial Engineering”, III year), as well as graduate student Aisha Malik (“Business Administration and Finance”), was designed to ensure safe and independent movement of visually impaired people outdoors. The jacket has an artificial intelligence-based human recognition system, various distance and environmental sensors integrated into it. The project was highly appreciated by the jury for both its technological innovation and social utility, and the BEU team earned the right to participate in the finals.