BMU tələbələrinin hazırladıqları “Zəngəzur” PUA-sının yeni görüntüləri-VİDEO
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələrdən ibarət “RED” komandası hazırladığı  “Zəngəzur” Pilotsuz Uçuş Aparatının (PUA) daha da təkmilləşdirilməsi üzərində çalışmaları davam etdirir. PUA-nın növbəti festivallarda və beynəlxalq sərgilərdə nümayiş olunması planlaşdırılır.
Məlumat üçün bildirək ki, “Zəngəzur” PUA-sı yüksək texniki parametrlərə, eyni zamanda radioekoloji monitorinq imkanlarına malikdir. PUA havada hibrid rejimdə 3 saat işləmək, 6 km diapozonda hündürlüyə qalxmaq kimi yüksək imkanları özündə daşıyır. PUA-nın faydalı yük götürmə qabiliyyəti 4 kq,  öz çəkisi isə 18 kq-dır.
“Zəngəzur” PUA-sı  ötən ilin sentyabrında “ADEX-2024” 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə, eləcə də “Securex Caspian” 14-cü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları sərgilərində nümayiş olunub və beynəlxalq sərgilərin təşkilatçıları tərəfindən xüsusi sertifikata layiq görülüb.

The “RED” team of students of Baku Engineering University (BEU) continues to work on further improving the “Zangazur” Unmanned Aerial Vehicle (UAV). It is planned to demonstrate the UAV at the next festivals and international exhibitions.
For your information, the “Zangazur” UAV has high technical parameters, as well as radioecological monitoring capabilities. The UAV has high capabilities such as working in the air in hybrid mode for 3 hours, climbing to a height of 6 km. The UAV has a payload capacity of 4 kg, and its own weight is 18 kg.
The “Zangazur” UAV was demonstrated in September last year at the “ADEX-2024” 5th Anniversary Azerbaijan International Defense Exhibition, as well as the “Securex Caspian” 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment and was awarded a special certificate by the organizers of the international exhibitions.