BMU tələbələri “I Beynəlxalq Proqramlaşdırma Düşərgəsi”ndə iştirak edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) komandası “TechArena” (Huawei Brand) və “PAŞA Bank” ASC-nin sponsorluğu ilə keçirilən “I Beynəlxalq Proqramlaşdırma Düşərgəsi” adlı təlimdə iştirak edib.
11-20 avqust tarixlərində ADA Universitetində baş tutan proqramlaşdırma düşərgəsi 2023-2024-cü illərin Tələbələrin Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) yarımfinalına və bu ilin noyabrında Misirdə keçiriləcək ICPC finallarına hazırlıq məqsədilə təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan və Gürcüstanın ali təhsil müəssisələrindən 14 komanda (hər komanda 3 tələbə və komanda rəhbəri ilə təmsil olunub), həmçinin bir məktəbli komandası iştirak edib. BMU təlimdə “BEU” komandası ilə (komanda rəhbəri Etibar Seyidzadə (Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi, ICPC Azərbaycan üzrə regional direktor), Rauf Süleymanlı (ICPC Azərbaycan üzrə texniki komitənin rəhbəri), Nəriman Sayılov (Kompüter mühəndisliyi ixtisası, 3-cü kurs tələbəsi), Cavid Abdullayev (Kompüter mühəndisliyi ixtisası, 3-cü kurs tələbəsi), Muxammed Layıcov (Kompüter elmləri ixtisası, 3-cü kurs tələbəsi) təmsil olunub.
BMU ilə yanaşı, təlimə Azərbaycandan ADA Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universitetinin komandaları qatılıb.
Təlim müddətində hazırlıq xarakterli 6 müsabiqənin hər birində komandalara iştirakçı ölkələrin ekspertləri tərəfindən hazırlanmış 10-12 sayda alqoritmik məsələlərin həllərini 5 saat ərzində müxtəlif proqramlaşdırma dillərində tərtib edərək, eolymp.com avtomatik kod qiymətləndirmə sistemində sınaqdan keçirmə tapşırıqları verilib. Hər müsabiqə gününün sonunda yerli, xarici mütəxəssislər və iştirakçılar tərəfindən məsələlərin optimal həll alqoritmləri şərh olunub.
Təlimin sonunda iştirakçılara sertifikatlar və “PAŞA Bank” ASC-nin qiymətli hədiyyələri təqdim olunub.

The team of Baku Engineering University (BEU) has participated in the training called "I International Programming Camp" sponsored by "TechArena" (Huawei Brand) and "PASHA Bank" OJSC.
The programming camp held at ADA University on August 11-20 was organized in preparation for the semifinals of the 2023-2024 International Student Programming Competition (ICPC) and the ICPC finals to be held in Egypt this November.
14 teams from higher education institutions of Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan and Georgia (each team was represented by 3 students and a team leader), as well as one school team participated in the event. BEU was represented in training with the "BEU" team (team leader Etibar Seyidzade (senior teacher of the Department of Computer and Information Technologies, regional director for ICPC Azerbaijan), Rauf Suleymanli (head of the technical committee for ICPC Azerbaijan), Nariman Sayilov (Computer engineering major, 3rd year student), Javid Abdullayev (Computer engineering major, 3rd year student), Muhammed Layicov (Computer science major, 3rd year student)ю
In addition to BEU, teams from Azerbaijan ADA University, Baku Higher Oil School, Azerbaijan State Oil and Industry University, Baku State University, Azerbaijan Technical University participated in the training.
During the training period, in each of the 6 preparatory competitions, the teams were given the tasks of testing the solutions of 10-12 number of algorithmic problems developed by the experts of the participating countries in different programming languages within 5 hours, and testing them in the eolymp.com automatic code evaluation system. At the end of each day of the competition, local and foreign experts and participants commented on optimal problem solving algorithms.
At the end of the training, the participants were presented with certificates and valuable gifts of "PASHA Bank" OJSC.