Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ali təhsil sahəsində beynəlxalq analitik agentlik olan “QS Quacquarelli Symonds”un “QS Avropa 2025” (“QS Europe 2025”) reytinq cədvəlində uğurlu nəticə əldə edib.
Avropanın ən yaxşı ali təhsil ocaqlarının reytinqində növbəti dəfə yer alan BMU ötən illə müqayisədə 60 pillə irəliləyərək 491-ci mövqeyə yüksəlib. BMU Qərbi Asiya universitetləri arasında isə 34-cü yerdə qərarlaşıb.
Yeni reytinqə Avropanın ümumi 685 ali təhsil müəssisəsi daxil edilib. Reytinq cədvəlində BMU ilə yanaşı, ölkəmizin 9 universiteti yer alıb.
Reytinq ümumilikdə 12 indikator üzrə (universitetlərin akademik və işəgötürən icmalarında tanınma, tədqiqat işlərinə töhfə, təhsil mühitinin keyfiyyəti, beynəlmiləlləşmə, akademik mobillik və davamlı inkişafa sadiqlik və s.) müəyyən olunub.

Baku Engineering University (BEU) has achieved a successful result in the "QS Europe 2025" ranking of QS Quacquarelli Symonds, an international analytical agency in the field of higher education.
BEU, which is once again included in the ranking of the best higher education institutions in Europe, has moved up 60 places compared to last year to rank 491st.
A total of 685 European higher education institutions were included in the new ranking. In addition to BEU, 9 universities of our country were included in the ranking.
The ranking was determined on a total of 12 indicators (recognition in the academic and employer communities of universities, contribution to research, quality of the educational environment, internationalization, academic mobility and commitment to sustainable development, etc.).