BMU Pekin İnşaat Mühəndisliyi və Memarlıq Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Çin Xalq Respublikasının daha bir ali təhsil ocağı-Pekin İnşaat Mühəndisliyi və Memarlıq Universiteti (BUCEA) ilə əməkdaşlıq edəcək. İki universitet arasında əlaqələrin qurulması barədə ilkin razılıq BMU nümayəndə heyətinin Çinə səfəri zamanı əldə olunub.
Səfər zamanı BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül və BUCEA-nın prorektoru Çen Zhaohui arasında keçirilən görüşdə əməkdaşlığı dərinləşdirmək və akademik əlaqələri inkişaf etdirməyin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu əməkdaşlığın BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin (SDG) 4-cü (keyfiyyətli təhsil) və 17-ci istiqamətləri (ortaq həll yolları və əməkdaşlıq) dəstəklədiyi ifadə olunub. Eyni zamanda iki universitet arasında anlaşma memorandumunun imzalanması haqqında müzakirələr aparılıb.
BMU nümayəndə heyəti BUCEA tərəfindən təşkil olunan “2025 Beynəlxalq Ağıllı Şəhərlər və İpək Yolu Gənclər Sinerjisi Yay Məktəbi”nin bağlanış mərasimində də iştirak edib. Tədbirdə Çin Xalq Respublikasının Mənzil və Şəhər-Rustem İnkişaf Nazirliyinin (MOHRUD) Baş Ofisinin direktoru Yu Shanchuan yay məktəbini uğurla başa vuran tələbələri təbrik edərək onlara səmimi arzularını çatdırıb.

Baku Engineering University (BEU) will cooperate with another higher education institution of the People's Republic of China, Beijing University of Civil Engineering and Architecture (BUCEA). The initial agreement on establishing relations between the two universities was reached during the visit of the BEU delegation to China.
During the visit, the meeting between BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul and BUCEA Vice-Rector Chen Zhaohui emphasized the importance of deepening cooperation and developing academic relations. It was stated that this cooperation supports the 4th (quality education) and 17th (shared solutions and cooperation) of the UN Sustainable Development Goals (SDGs). Moreover, discussions were held on the signing of a memorandum of understanding between the two universities.
BEU delegation also participated in the closing ceremony of the “2025 International Summer School on Smart Cities” organized by BUCEA. At the event, Yu Shanchuan, Director of the General Office of the Ministry of Housing and Urban-Rural Development (MOHURD) of the People's Republic of China, congratulated the students who successfully completed the summer school.