BMU Pekin İnformasiya Elmləri və Texnologiyaları Universiteti ilə əməkdaşlığa başlayır
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasına səfər çərçivəsində bu ölkənin daha bir ali məktəbində- Pekin İnformasiya Elmləri və Texnologiyaları Universitetində olub.
Rektor Qou Fu nümayəndə heyətini salamlayıb və Azərbaycanda ilk  tərəfdaş universitet kimi BMU ilə yaranan münasibətlərin rəhbərlik etdiyi ali məktəbin beynəlxalq əməkdaşlığına töhfə verəcəyinə inandığını deyib.  O qeyd edib ki, müəllim və tələbələrin mübadiləsi, birgə elmi tədqiqatlar, kadrların ortaq hazırlığı sahəsində müxtəlif əməkdaşlıq modelləri, eyni zamanda Çin ilə Azərbaycan arasında təhsil əlaqələrinin dərinləşməsinə, həmçinin mədəni inteqrasiyanın inkişafına xidmət edəcək. Universitet haqqında məlumat verən rektor Çinin nüfuzlu texniki ali məktəblərindən biri olan, informasiya texnologiyası sahəsində ixtisaslaşan ali məktəbin mühəndislik, riyaziyyat, iqtisadiyyat, idarəetmə və s. istiqamətlərdə tədris həyata keçirdiyini, çoxsaylı sahələrdə bakalavr, magistr və doktorantura proqramları təklif  etdiyini,  habelə tədqiqat fəaliyyəti, o cümlədən sənaye əməkdaşlıqları ilə də tanındığını diqqətə çatdırıb.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül xoş qarşılanmaya görə təşəkkürünü bildirib və Çin ilə Azərbaycan arasında dostluq, tərəfdaşlıq münasibətlərinin hər iki ölkə liderinin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində daha da möhkəmləndiyini, elm, təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyini vurğulayıb. BMU haqqında məlumat verən prorektor Pekin İnformasiya Elmləri və Texnologiyaları Universiteti ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı olacağına, eyni zamanda xalqlarımız arasında yaxınlaşmaya xidmət edəcəyinə əminliyini söyləyib.
Görüş zamanı iki universitet arasında tələbə və müəllim mübadiləsi, təcrübə proqramları, təlim imkanları, ikili diplom proqramları müzakirə olunub, əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda tərəflər arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənəddən irəli gələn məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən görüşdə başlanan əməkdaşlığın BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin (SDG) 4-cü (keyfiyyətli təhsil) və 17-ci istiqamətlərinə (ortaq həll yolları və əməkdaşlıq) mühüm töhfə olduğu bildirilib.

BEU starts cooperation with Beijing Information Science and Technology University
As part of its visit to the People's Republic of China, the delegation of Baku Engineering University (BEU) has visited another higher education institution of this country - Beijing Information Science and Technology University.
Welcoming the delegation, rector Gou Fu emphasized his belief that the relations established with BEU as the first partner university in Azerbaijan would contribute to the international cooperation of the higher education institution he leads. He noted that various models of cooperation in the field of teacher and student exchange, joint scientific research, joint training of personnel will also serve to deepen educational relations between China and Azerbaijan, as well as the development of cultural integration. Providing information about the university, the rector noted that the university, which is one of the prestigious technical universities in China, specializing in information technology, provides education in engineering, mathematics, economics, management, etc., offers bachelor's, master's and doctoral programs in numerous fields, and is also known for its research activities, including industrial cooperation.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul expressed her gratitude for the warm welcome, mentioning that the friendly and partnership relations between China and Azerbaijan have been further strengthened and cooperation in the fields of science and education has expanded as a result of the successful policies pursued by the leaders of both countries. Providing information about BEU, the Vice-Rector expressed her confidence that cooperation with BBeijing Information Science and Technology University would be beneficial for both sides and will also serve to bring our peoples closer together.
During the meeting, student and teacher exchanges, internship programs, training opportunities, and dual diploma programs were discussed between the two universities, and views were exchanged on the prospects of cooperation.
At the end, a cooperation agreement was signed between the parties. It was noted that the cooperation initiated during the meeting, which continued with a discussion of the issues arising from the document, is an important contribution to the 4th (quality education) and 17th (shared solutions and cooperation) areas of the UN Sustainable Development Goals (SDGs).