Türkmənistan dövlətinin başçısı Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun təşəbbüsü ilə hər il 7 aprel Türkmənistanda – Dünya Sağlamlıq Günü münasibətilə “Sağlamlıq və xoşbəxtlik” aylığı keçirilir.
Bu məqsədlə aprelin 18-də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) idman kompleksində tələbələr arasında futbol, qısa məsafələrə qaçış və turnikdə dartınma üzrə idman yarışlarına start verilib. Yarışlar Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi və AzMİU tərəfindən ölkəmizin paytaxtındakı digər ali məktəblərin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir.
Tədbirdə AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova, Türkmənistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məkan İşanquliyev, Bakı Mühəndislik Universitetinin prorektoru Bayram Hüseynzadə və digər təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin açılışın hissəsində çıxış edən qonaqlar hər il keçirilən bu genişmiqyaslı bədən tərbiyəsi-sağlamlıq və ictimai-mədəni aksiya gənc nəslin sağlamlığının qorunub saxlanılması və idman hərəkatının inkişaf etdirilməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd ediblər. Bildiriblər ki, bu tipli tədbirlər sağlam həyat tərzi siyasətinin inkişafına, bədən tərbiyəsi və idmanın təbliğinə, səhiyyə və idman sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, bu idman yarışlarında Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin tələbələrindən ibarət komandalar, habelə Azərbaycanda təhsil alan Türkmənistan vətəndaşlarından ibarət “Yaşlık” komandası iştirak edib.
“Sağlamlıq və xoşbəxtlik” devizi altında keçirilən futbol yarışının final mərhələsində BMU-nun və AzMİU-nun komandaları qarşılaşıb. Heç-heçə başa çatan oyunda yarışın qaydasına uyğun olaraq top fərqi ilə BMU-nun komandası II yerə layiq görülüb.
Yarışların qaliblərinə və fəal iştirakçılarına Türkmənistanın Azərbaycandakı səfirliyi adından kuboklar, fərmanlar və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

On the initiative of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, the “Month of Health and Happiness" is held annually in Turkmenistan on the occasion of April 7 - World Health Day.
Thus, on April 18, students started sports competitions in football, short-distance running and horizontal bar in the sports complex of the Azerbaijan University of Architecture and Construction. The competitions are held by the Embassy of Turkmenistan in the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan University of Architecture and Construction with the organizational support of other universities.
The event was attended by the Rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction, Professor Gulchohra Mammadova, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to Azerbaijan Makan Ishanguliyev, Vice-Rector of Baku Engineering University Bayram Huseynzada and representatives of other educational institutions.
Speaking at the opening part of the event, the guests noted that this large-scale annual physical education-health and socio-cultural action was of great importance for maintaining the health of the younger generation and the development of the sports movement. They noted that such events contributed to the development of healthy lifestyle policies, promotion of physical education and sports, strengthening international cooperation in health and sports.
It should be noted that teams consisting of students of Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan State Oil and Industry University, Sumgayit State University, Baku Engineering University, as well as the " Yaşlık " team consisting of Turkmen citizens studying in Azerbaijan took part in these sports competitions.
The teams of BEU and Azerbaijan University of Architecture and Construction met in the final stage of the football tournament under the motto "Health and Happiness". In the game that ended in a draw, the team of BEU was awarded the second place with a ball difference in accordance with the rules of the competition.
The winners and active participants of the competitions were awarded trophies, decrees and souvenirs on behalf of the Embassy of Turkmenistan in Azerbaijan.