BMU-nun qalib komandaları mükafatlandırılıb
Akademik sahibkarlıq əsaslı startap və inkubasiya proqramı (ASSİP) layihəsi çərçivəsində təşkil edilən “İnkubasiya1” proqramı başa çatıb. Bu münasibətlə təşkil edilən “Demoday 1”də 7 startapın MVP-ləri (Minimum Viable Product) təqdim edilib. Startaplar münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib və Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) tələbələrinin I yeri qazanan “Green Guest” startap komandasına (Şərif Şirəliyev, Qurban Yusufov, Laman Omarova, Şəhla Uralova, Aysun Eminli, İlafər Əzizli) 15000, II yerə layiq görülən “Brain Battle” komandasına (BMU-İNHA İDP-nin 3-cü kurs tələbələri Həsən Bədəlli, Ləman Gəncəli, Fərid Kərimli, Amin Xəlilzadə və Qədir Rəhmətov) 12000, III yerə çıxan  “Bioplastik” komandasına (Pünhan Camalov, Məhəmməd Quliyev, Mirsadiq Miriyev, Eltun Ağabalayev, Orxan Əhmədzadə) 9000 manat pul mükafatı verilib. Ayrılan mükafatlar startapların inkişafı məqsədini daşıyır.
Məlumat üçün bildirək ki, ASSİP çərçivəsində 2024-cü il oktyabr ayında (35 nəfər müəlimin iştirakı ilə) Təlimçilərin hazırlığı (ToT1), 2025-ci il 15-16 fevral tarixlərində isə “Hakaton1” təşkil edilib. “Hakaton1”də təqdim edilən 22 startapdan ən uğurlu 10 startap “İnkubasiya1” proqramına cəlb olunub. Bu startaplardan 7-si (“EcoRadSo”, “Green Guest”, “BrainBattle”, “Bioplastic”, “EcoZIB”, “Whatshop” və “Zermy”) MVP hazırlayaraq “Demoday”a vəsiqə qazanıb. 7 startap komandasının üzvlərinə İnkubasiya proqramından məzun olduqlarına görə sertifikatlar təqdim edilib.
Hazırda ASSİP çərçivəsində 2-ci ToT və 2-ci Hakatonun keçirilməsi üçün hazırlıq işləri görülür.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi və BMU Texnoparkının tərəfdaşlığı ilə icra olunan ASSİP akademik sahibkarlıq bacarıqlarını inkişaf etdirməklə innovasiya ekosistemi üçün müəllim-mentorların hazırlanması və nəticədə bazara yeni startapların qazandırılmasını gerçəkləşdirmək məqsədlərini daşıyan layihədir.

BEU winning teams awarded
The "Incubation 1" program, organized within the framework of the Academic Entrepreneurship-Based Startup and Incubation Program (ASSIP) project, has ended. At the "Demoday 1" organized on this occasion, the MVPs (Minimum Viable Product) of 7 startups were presented. The startups were evaluated by a jury. 1st place winner “Green Guest” startup team of Baku Engineering University (BEU) students (Sharif Shiraliyev, Gurban Yusufov, Laman Omarova, Shahla Uralova, Aysun Eminli, Ilafer Azizli),  2nd place winner “Brain Battle” team (3rd year students of BEU-INHA DDP Hasan Badalli, Laman Ganjali, Farid Karimli, Amin Khalilzadeh and Gadir Rahmatov) and 3rd place winner “Bioplastik” team (Punhan Jamalov, Mahammad Guliyev, Mirsadiq Miriyev, Eltun Agabalayev, Orkhan Ahmadzadeh) were awarded 15,000, 12,000 and 9,000 manats, accordinglyThe awards are intended to develop startups.
Of note, within the framework of ASSIP, Training of Trainers (ToT1) was organized in October 2024 (with the participation of 35 teachers), and “Hakathon1” was organized on February 15-16, 2025. Out of the 22 startups presented at “Hakathon1”, the 10 most successful startups were involved in the “Incubation1” program. 7 of these startups (“EcoRadSo”, “Green Guest”, “BrainBattle”, “Bioplastic”, “EcoZIB”, “Whatshop” and “Zermy”) prepared MVPs and qualified for “Demoday”. Members of 7 startup teams were presented with certificates for graduating from the Incubation program.
Currently, preparations are underway for the 2nd ToT and 2nd Hackathon within the framework of ASSIP.
Implemented with the support of the Innovation and Digital Development Agency and in partnership with the BEU Technopark, ASSIP is a project that aims to develop academic entrepreneurial skills, prepare teacher-mentors for the innovation ecosystem, and ultimately bring new startups to the market.