Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) 2025/2026-cı tədris ili üçün magistratura səviyyəsində və MBA proqramı üzrə qəbul planı təsdiqlənib (https://beu.edu.az/az/page/magistratura-ixtisaslar-159/).
Qəbul planında magistratura üzrə ixtisasların sayı ötən illə müqayisədə 20-dən 25-ə, ixtisaslaşmaların sayı isə 28-dən 38-ə çatdırılıb. İxtisas və ixtisaslaşmalar üzrə ayrılan 333 yerdən 303-ü Azərbaycan, 30-u ingilis bölməsinin payına düşür.
BMU-nun MBA proqramında isə 8 ixtisaslaşma üzrə 175 yer planlaşdırılıb. Proqram üzrə 155 yer Azərbaycan, 20 yer isə ingilis bölməsi üçün ayrılıb.
Açılan yeni ixtisas və onların ixtisaslaşmaları sırasına “İnformasiya təhlükəsizliyi” (Kibertəhlükəsizlik, Kompüter və şəbəkə təhlükəsizliyi), “Materiallar mühəndisliyi” (Materialşünaslıq və materiallar texnologiyası), “Nəqliyyat tikintisi mühəndisliyi” (Avtomobil yolları və aerodromlar), “Şəhərsalma” (Şəhər planlaşdırılması), “Nəqliyyatda servis” (Sərnişin daşıma xidmətlərinin təşkili və təhlükəsizliyi) daxildir. Bu sırada, həmçinin “İnformasiya texnologiyaları” (Maşın öyrənməsi), “Kimya mühəndisliyi” (Kimya mühəndisliyində yaşıl texnologiyalar), “Kompüter mühəndisliyi” (Kompüter sistemləri və şəbəkələri, Bulud və şəbəkə infrastrukturu), “Maşın mühəndisliyi” (Soyuducu, kompressor maşın və qurğuları), “Mexanika mühəndisliyi” (Hidromexanika və hidravlik maşınlar), "Radiotexnika və telekommunikasiya mühəndisliyi" (Texnologiyalar və əməliyyatların idarəedilməsi) yer alıb.

Baku Engineering University (BEU) has approved the admission plan for the master's degree and MBA program for the 2025/2026 academic year (https://beu.edu.az/az/page/magistratura-ixtisaslar-159/).
In the admission plan, the number of specialties in the master's degree has been increased from 20 to 25 compared to last year, and the number of specializations from 28 to 38. Of the 333 places allocated for specialties and specializations, 303 are for the Azerbaijani department, and 30 for the English department.
In the MBA program of BEU, 175 places are planned for 8 specializations. 155 places are allocated for the Azerbaijani department and 20 places for the English department.
The newly opened specialties and their specializations include "Information Security" (Cybersecurity, Computer and Network Security), "Materials Engineering" (Materials Science and Materials Technology), "Transport Construction Engineering" (Highways and Airports), "Urban Planning" (Urban Planning), "Transport Service" (Organization and Safety of Passenger Transportation Services). This also includes "Information Technologies" (Machine Learning), "Chemical Engineering" (Green Technologies in Chemical Engineering), "Computer Engineering" (Computer Systems and Networks, Cloud and Network Infrastructure), "Mechanical Engineering" (Refrigeration, Compressor Machines and Devices), "Mechanical Engineering" (Hydromechanics and Hydraulic Machines), "Radio and Telecommunications Engineering" (Technologies and Operations Management).