BMU-nun magistr tələbələrinin beynəlxalq konfransdakı məruzəsi yüksək qiymətləndirilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mühəndislik fakültəsinin magistr tələbələri Moskva Rabitə və İnformatika Texniki Universitetində keçirilən “Rabitə sistemlərində proseslərin avtomatlaşdırılması və informasiya texnologiyaları” adlı elmi texniki konfransda onlayn formada məruzə ilə çıxış ediblər.
Avtomatika və elektroenergetika kafedrasının professoru Bayram İbrahimovun rəhbərliyi ilə BMU tələbələrinin - Elgin Quliyev, Zeynəb Ağaxanlı və Aysel Əlimirzəyevanın (M1281A1 və A2 qrup) məruzəsi “Diskret siqnalların qəbulu zamanı maneəyədavamlılığın qiymətləndirilməsi üçün riyazi modelin təhlili və tədqiqi” mövzusuna həsr edilib. Magistrantların məruzəsi maraqlı və elm tutumlu olduğundan konfrans iştirakçıları tərəfindən elmi polemikaya səbəb olub.
Məruzə konfransın iclasından sonra “Şəbəkə informasiya texnologiyaları və xidmətləri” bölməsinin təşkilat komitəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, onun “Telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları” jurnalında çapa verilməsi tövsiyə edilib. Bununla yanaşı, magistrantlara sertifikatların verilməsi də nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, professor B.İbrahimovun rəhbərliyi ilə tələbələrimizin bu ilin may ayında Sankt-Peterburq Dövlət Telekommunikasiya Universitetində təşkil olunacaq “İnfotelekom 2022” üzrə beynəlxalq olimpiadada onlayn formada iştirakı nəzərdə tutulur.

Report of BEU master’s students at international conference highly appreciated
Master’s students of Engineering Faculty of Baku Engineering University (BEU) made an online report at scientific-technical conference “Information technology and process automation in communication systems” held at Moscow Technical University of Communications and Informatics.
The report of BEU students, Elgin Guliyev, Zeynab Aghakhanli and Aysel Alimirzayeva (groups M1281A1 and A2) was dedicated to “Analysis and study of a mathematical model for assessing resistance to discrete signals” under the guidance of professor of Automatics and Electroenergetics Department Bayram Ibrahimov. The report of the masters was interesting and scientific, and caused a scientific controversy among the conference participants.
After the conference meeting, the report was highly appreciated by the organizing committee of the "Network Information Technologies and Services" section, and its publication in the journal of “Telecommunications and Information Technologies” was recommended. Furthermore, it is planned to issue certificates to masters.
Of note, under the guidance of professor B.Ibrahimov, the online participation of BEU students at International Olympiad "Infotelecom 2022" to be held in May this year at Saint Petersburg State University of Telecommunications is envisaged.