BMU-nun komandası “CanSat Azərbaycan 2020” müsabiqəsində ilk yeri tutub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələrindən ibarət “Rodimus” komandası “CanSat Azərbaycan 2020” model peyk müsabiqəsinin qalibi olub. Müsabiqənin növbəti mərhələsinə (“Reallaşdırma”) 6 universiteti təmsil edən komandalar buraxılıb və BMU-nun komandası ən yüksək nəticə ilə ilk yeri tutub.
COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar təxirə salınan müsabiqə “Azərkosmos” ASC-nin və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Müsabiqənin təşkil olunmasında əsas məqsəd ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında kosmik sahəyə marağın artırılması, eyni zamanda, bu sahədə fundamental bilik və bacarıqlar formalaşdıraraq yerli kadrların yetişdirilməsidir.
Müsabiqədə gənclərin qarşısına qoyulan tapşırıqlar elektronika, mexanika, proqramlaşdırma kimi mühəndislik istiqamətləri üzrə nəzəri və təcrübi biliklərin tətbiqinə və inkişaf edilməsinə şərait yaradır. Müsabiqənin şərtlərinə əsasən, komandalar tərəfindən kiçik peyk modeli hazırlanır. Model müəyyən edilmiş hündürlükdən buraxıldıqdan sonra yerə enərkən, təyin olunmuş missiyasını yerinə yetirir.

"Rodimus" team consisting of students of Baku Engineering University (BEU) has won “CanSat Azerbaijan 2020” student model satellite competition. Teams representing 6 universities were admitted to the next stage of the competition ("Realization"), and BEU team took first place with the highest result.
The competition postponed due to the COVID-19 pandemic was jointly organized by "Azercosmos" OJSC and the Ministry of Education.
The competition aims to increase interest in space among students of higher education institutions, as well as to train local staff by forming fundamental knowledge and skills in this field.
The tasks given to young people contribute to the application and development of theoretical and practical knowledge in engineering, electronics, mechanics, and programming. In accordance with the terms of the competition, the teams develop a small satellite model. When the model descends to the ground after being released from the specified height, it performs its assigned mission.