Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) iki komandası “47-ci ICPC - Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin regional mərhələsində (XVIII Azərbaycan Birinciliyi) uğur əldə ediblər.
Belə ki, universitetin “BEU 1” (Balabəy Orujov, Cəfər Tarverdiyev, Sadiq Məlikov) və “BEU 2” (Adil Cəfərli, Mais Şabanov, Əlifağa Salmanov) komandaları III dərəcəli diploma layiq görülüblər. Bununla da hər iki komanda 5-11 dekabr 2022-ci il tarixlərində Gürcüstan Respublikasının Kutaisi şəhərində keçiriləcək “47-ci ICPC Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz açıq çempionatında (komanda və fərdi) iştirak etmə hüququ qazanan komandalar sırasında yer alıblar.
BMU və ADA Universitetinin təşkilatçılığı, “PAŞA Bank”-ın dəstəyi ilə keçiirlən regional mərhələdə Azərbaycanın 12 ali təhsil müəssisəsindən 39 komanda (hər komanda üç tələbə və komanda rəhbərindən ibarətdir) iştirak edib. Komandalara 5 saat ərzində 14 alqoritmik məsələni C, C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək tapşırığı verilib və cavablar avtomatik qiymətləndirmə sistemi ilə yoxlanılıb. BMU-da baş tutan müsabiqənin regional mərhələsinin nəticələri ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür: http://ejudge.opencup.org/~ejudge/az2022regional
Məlumat üçün bildirək ki, müsabiqənin Azərbaycan üzrə təsnifat mərhələsi 30 oktyabrda hər universitetin öz bazasında keçirilib. Təsnifat mərhələsində ümumilikdə 22 ali təhsil müəssisəsindən 105 komanda iştirak edib.
“ICPC – Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsi (https://icpc.global) 1977-ci ildən mütəmadi olaraq keçirilməkdədir. 45-ci ICPC 2020-2021 statistikasına görə, son müsabiqədə 104 ölkənin 3406 ali təhsil müəssisəsindən 58962 (19654 komanda – hər komandada 3 tələbə) iştirak edib. Bu komandalardan 132-si final mərhələsinə qədər yüksəliblər. Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin komandaları bu müsabiqədə 2003-cü ildən etibarən iştirak etməkdədirlər.

Two teams of Baku Engineering University (BEU) have achieved success in the regional stage of the “47th ICPC - International Collegiate Programming Contest” (XVIII Azerbaijan Championship).
Thus, the teams of the university "BEU 1" (Balabey Orujov, Jafar Tarverdiyev, Sadiq Malikov) and "BEU 2" (Adil Jafarli, Mais Shabanov, Alifaga Salmanov) were awarded the III degree diploma. Hence, both teams won the right to participate in the semi-final stage of the “47th ICPC - International Collegiate Programming Contest”, to be held in Kutaisi, Georgia on December 5-11, 2022, and in the South Caucasus Open Championship (team and individual).
39 teams from 12 higher educational institutions of Azerbaijan (each team consists of three students and a team leader) attended the regional stage organized by BEU and ADA University and supported by PASHA Bank. Teams were tasked with solving 14 algorithmic problems in C, C++, Java or Python programming languages within 5 hours, and the answers were checked by an automatic scoring system. The results of the regional stage of the competition held at BEU are available at the following link: http://ejudge.opencup.org/~ejudge/az2022regional
Of note, the classification stage of the competition for Azerbaijan was held on October 30 at each university's own base. A total of 105 teams from 22 higher education institutions participated in the qualification stage.
“ICPC - International Collegiate Programming Contest” (https://icpc.global) has been held regularly since 1977. According to the statistics of the 45th ICPC 2020-2021, 58962 (19654 teams - 3 students in each team) from 3406 higher education institutions of 104 countries participated in the last competition. 132 of these teams advanced to the final stage. The teams of Azerbaijani higher education institutions have been participating in this competition since 2003.