Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Memarlıq və İnşaat fakültəsinin Kimya mühəndisliyi kafedrasının əməkdaşı Kənan Şıxəliyev doktorantura pilləsi üzrə təhsilini ABŞ-ın Cənubi Karolina Universitetində (University of South Carolina) davam etdirir. K.Şıxəliyevə həmin universitet tərəfindən verilən illik təqaüdün məbləğı 45 min ABŞ dolları təşkil edir.
Universitetdə təhsili dövründə katalizatorlar və reaksiya kinetikası üzrə araşdırmalar aparmaqla yanaşı, o, eyni zamanda Elektrik İstehsalına Strateji Yanaşma Mərkəzində tədqiqatçı tələbə olaraq çalışır.
Gələcək hədəflərindən söz açan Kənanın arzusu təhsilini bitirdikdən sonra vətənə qayıdıb qazandığı bilik və bacarıqlarını təcrübədə tətbiq etməklə, Azərbaycanın elm və təhsil sahəsinə öz töhfəsini verməkdir.
Qeyd edək ki, bakalavr pilləsi üzrə təhsilini 2010-2015-ci illərdə başa vuran K.Şıxəliyev magistr təhsilini 2016-2018-ci illərdə Malayziya Elm Universitetində (University of Science, Malaysia) tamamlayıb.

Kanan Shikhaliyev, an employee of Chemical Engineering Department of the Faculty of Architecture and Construction of Baku Engineering University (BEU), pursues his doctoral degree at the University of South Carolina, USA. The amount of the annual scholarship given to K. Shikhaliyev by the university is 45 thousand US dollar.
He conducts research on catalysts and reaction kinetics during his university studies, as well as works as a research student at the Center for Strategic Approaches to the Generation of Electricity.
Emphasizing his future goals, Kanan noted that his dream was to return to his homeland after completing his education and make his contribution to the field of science and education of Azerbaijan by applying the knowledge and skills he gained in practice.
Of note, K. Shikhaliyev, who finished his bachelor's degree in 2010-2015, completed his master's degree in 2016-2018 at the University of Science, Malaysia.