BMU-nun əməkdaşları Türkiyədə təlimdə iştirak edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları (Riyaziyyat və informatika kafedrasının baş müəllimi Elməddin Hüseynov, Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının müəllimi Əhməd Əhmədzadə) Türkiyənin Orta Şərq Texniki Universitetində (ODTU) təşkil olunan təlimdə iştirak ediblər.
“İnsan-Kompüter İnterfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi layihəsi çərçivəsində gerçəkləşən təlimdə ümumilikdə Azərbaycanın 12 universitetindən 17 nümayəndə təmsil olunub. Təhsil Nazirliyinin  “Ali və orta ixtisas təhsilinin 2021/2022-ci illər üzrə inkişafı” qrant müsabiqəsində uğur qazanan layihənin qalibi və koordinatoru Naxçıvan Universiteti, layihənin eksperti isə dünya şöhrətli alim, ODTU-nun professoru Kürşat Çağıltaydır.
Səfər zamanı iştirakçılara ODTU-nun tarixi, infrastrukturu, tədqiqat mərkəzləri, texnoparkı, layihələndirmə fabriki, beynəlxalq əməkdaşlığı, qoşulduğu mübadilə proqramları haqqında ətraflı məlumat verilib. ODTU İnsan-Kompüter İnterfeysinin (HCİ) laboratoriyaları ilə tanışlıqdan sonra “Tobii eye traker - göz izləmə cihazlarının laboratoriya studiyası”nda laboratoriyanın iş prinsipi praktik tapşırıqlarla nəzərə çatdırılıb.
“Bilgisayar və Öğretim Teknolojileri Eğitimi” kafedrasının kompüter laboratoriyasında Serap Yağmurun “Koqnitiv Modelləşdirmə və CogTool - interfeys layihələndirmə sistemi” mövzusunda təqdimatı dinlənilib.
Təlim çərçivəsində ODTU “Layihələndirmə Fabriki”ndə (Tasarım Fabrikası) keçirilən görüşlərdə fabrikin məqsədi, iş mexanizmi haqqında zəruri informasiyalar nəzərə çatdırılıb, həmçinin “Fənlərarası Layihələndirmə Studiyası”, “Desktop eye tracker” və “Tobii Glass eye tracker Demo” studiyaları haqqında təqdimatlar edilib, praktik məşğələlər icra olunub.
Universitetin texnokəndində araşdırma mərkəzləri, icra olunan layihələr, icraçı şirkətlər, “Teknokent Cozone” haqqında geniş məlumat verilib. Bununla yanaşı, “Eğitim” fakültəsinin “Lego Laboratoriyası”nın təyinatı, həyata keçirilən layihələr, robot, dron texnologiyalarından bəhs edilib.
Bununla yanaşı, “Bilgisayar Mühəndisliyi” kafedrasının fəaliyyəti haqqında məlumatlar təlim iştirakçılarına təqdim olunub, ixtisasın tədris planı, semestrlər üzrə paylanması, fənlərdə tədris olunan istiqamətlər, mümkün əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib.
GİSAM mərkəzində (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) K.Çağıltayın təqdimatında mərkəzin müxtəlif innovativ layihələri, göz hərəkətləri ilə idarə olunan əlil arabaları, oyun proqramları nümayiş etdirilib.
Sonda K.Çağıltay ilə layihə iştirakçıları arasında müxtəlif əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, layihə çərçivəsində professorun Azərbaycan dilinə tərcümə olunacaq “İnsan-Bilgisayar Etkileşimi ve Kullanılabilirlik Mühendisliği” kitabının təqdimatı və insan - kompüter interfeyslərininin araşdırılmasına dair birgə beynəlxalq konfransın keçirilməsi müzakirə olunub.

BEU employees attend training in Turkey
Employees of Baku Engineering University (Elmaddin Huseynov, Senior Lecturer of the Department of Mathematics and Informatics at BEU, Ahmad Ahmadzada, Lecturer of the Department of Computer and Information Technologies) have attended the training organized at Middle East Technical University (METU).
A total of 17 representatives from 12 Azerbaijani universities were represented in the training held as part of the project professional development of educators and study of international experience in the field of "Human-Computer Interaction." The winner and coordinator of the project winning the grant competition of the Ministry of Education "Development of higher and secondary special education in 2021/2022" is Nakhchivan University, and the project expert is the world-famous scientist, professor of METU Kurshat Cagiltay.
During the visit, the participants were informed in detail about the METU history, infrastructure, research centers, technology park, design factory, international cooperation, exchange programs. After getting acquainted with METU Human-Computer Interaction (HCI) laboratories, the working principle of the laboratory was presented with practical tasks in "Tobii eye tracker - laboratory studio of eye tracking devices."
Serap Yaghmur’s presentation on "Cognitive Modeling and CogTool - interface design" was listened to in the computer laboratory of the Computer Education and Instructional Technology Department.
Within the framework of the training, necessary information was provided about the purpose and working mechanism of the factory at the meetings held at METU "Design Factory," as well as speeches were delivered on "Interdisciplinary Design Studio," "Desktop eye tracker" and "Tobii Glass eye tracker Demo," and practical trainings were carried out.
Extensive information was given about the research centers, ongoing projects, implementing companies, "Teknokent Cozone" at OTDÜ Teknokent.
Training participants were provided with information on the activities of Computer Engineering Department, the curriculum of the specialty, its distribution per semesters, the directions taught in the subjects, the prospects for possible cooperation were considered.
Various innovative projects of the center, eye-movement-controlled wheelchairs, game programs were demonstrated at Audio-Visual Systems Research and Production Center (GİSAM) by K.Cagiltay.
At the end, K.Cagiltay and the project participants exchanged views on various prospects of cooperation. Futhermore, the presentation of the professor's book "Human-Computer Interaction and Applied Engineering" to be translated into Azerbaijani and the organization of a joint international conference on the study of human-computer interfaces were discussed within the project.