BMU-nun əməkdaşları Türkiyədə keçiriləcək təlimdə iştirak edəcək
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları “İnsan-Kompüter İnterfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi layihəsi çərçivəsində Orta Doğu Texniki Universitetində (ODTU) keçiriləcək təlimdə iştirak edəcək. 21-27 mart 2022-ci il tarixlərində baş tutacaq təlimə BMU-nun Riyaziyyat və informatika kafedrasının baş müəllimi Elməddin Hüseynov, Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının müəllimi Əhməd Əhmədzadə qatılacaq.
Layihənin məqsədi müasir çağırışlardan yola çıxaraq “İnsan-Kompüter İnterfeysləri” fənnini tədris edəcək potensial müəllimləri seçmək, fənnin tədris proqramını və dərs kitabını hazırlamaq, eyni zamanda akademik mobillik vasitəsilə laboratoriyanın işi ilə yaxından tanış olub yenilikləri ölkəmizə gətirmək məqsədi daşıyır.
Respublikanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin mütəxəssislərinin də qatıldığı bu layihənin eksperti dünya şöhrətli alim – ODTU-nun professoru Kürşat Çağıltaydır.
Layihə çərçivəsində nəzəri və praktiki təlimlər nəticəsində seçilmiş 10 müəllimlə dünya sıralamasında 601-800 arası yerdə olan ODTU-da  “İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqələri” laboratoriyası ziyarət ediləcək. Bununla yanaşı, Türkiyədə bir çox ali məktəbdə əsas dərs vəsaiti olan K.Çağıltayın “Teoriden Pratiğe. İnsan - Bilgisayar Etkileşimi ve Kullanılabilirik Mühendisliği” kitabı mütəxəssislər tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə ediləcək, 1000 nüsxəsi Azərbaycanın ali məktəblərinə hədiyyə olunacaq. 2021-ci ilin dekabr ayından start götürən layihənin icrası 2022-ci ilin oktyabr ayında yekunlaşacaq.
K.Çağıltayın rəhbərliyi ilə TUBİTAK layihəsi üzrə ilk “İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi” laboratoriyası 2005-ci ildə qurulub. “İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi” interaktiv texnologiyaların dizaynı, qiymətləndirilməsi və tətbiqi ilə məşğul olan fənlərarası, eləcə də erqonomika, qrafik və sənaye dizaynı, sosiologiya, antropologiya və təhsil elmləri, insan davranışı, psixologiya, idrak elmləri, kompüter texnologiyaları və proqram mühəndisliyi kimi sahələrlə əlaqəli bir tədqiqat sahəsidir. İlk tədqiqat və tətbiq laboratoriyası olmaqla yarandığı gündən interfeyslərin yararlılığının qiymətləndirilməsi, yəni testlərlə göz hərəkətinin izlənməsi cihazı vasitəsilə daha etibarlı məlumatların əldə edilməsi və bütünlükdə insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsinin (HCI, human-computer interaction) öyrənilməsi üzrə akademik tədqiqatlara töhfə verir.
Məlumat üçün bildirək ki, “Ali və orta ixtisas təhsilinin 2021/2022-ci illər üzrə inkişafı” qrant müsabiqəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki universitetlərdə, paytaxt Bakı ilə yanaşı, Lənkəran, Mingəçevir və Naxçıvandan təyin olunmuş prioritet üç istiqamət üzrə 9 layihə həyata keçirilir. “İxtisaslar üzrə yeni və müasir tədris məzmununun hazırlanması və tətbiqi” kateqoriyası üzrə “Naxçıvan” Universiteti “İnsan-Kompüter İnterfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi layihəsini həyata keçirməkdədir.

Employees of Baku Engineering University (BEU) will take part in a training to be held at Middle East Technical University (METU) as part of a project professional development of educators and study of international experience in the field of "Human-Computer Interaction" and study international experience. Elmaddin Huseynov, Senior Lecturer of the Department of Mathematics and Informatics at BEU, Ahmad Ahmadzada, Lecturer of the Department of Computer and Information Technologies will participate in the training to be held on March 21-27, 2022.
The project aims to select potential teachers to teach the subject "Human-Computer Interaction" based on modern challenges, develop a curriculum and textbook for the subject, as well as to get acquainted with the laboratory through academic mobility and bring innovations to our country.
The expert of this project, which is also attended by specialists from various higher education institutions of the country, is a Professor of METU Kurshat Cagiltay, the world-famous scientist.
Within the framework of the project, as a result of theoretical and practical trainings 10 selected teachers will visit the "Human-Computer Interaction" laboratory at METU, which is ranked 601-800 in the world. Furthermore, K. Cagıltay's book “From Theory to Practice. Human - Computer Interaction and Applied Engineering”, which is the main textbook in many universities in Turkey, will be translated into Azerbaijani by specialists, 1000 copies will be donated to Azerbaijani universities. The project, which started in December 2021, will be completed in October 2022.
The first "Human-Computer Interaction" laboratory of the TUBITAK project was established in 2005 under the leadership of K. Cagiltay. "Human-Computer Interaction" is an interdisciplinary field dealing with the design, evaluation and application of interactive technologies, as well as is a field of research related to ergonomics, graphic and industrial design, sociology, anthropology and education, human behavior, psychology, cognitive sciences, computer technology and software engineering. Being the first research and application laboratory, it has contributed to academic research since its establishment for assessing the suitability of interfaces, obtaining more reliable information through tests and eye tracking devices and studying human-computer interaction as a whole.
Of note, 9 projects are being implemented in universities under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Baku, Lankaran, Mingachevir and Nakhchivan in three priority areas within the grant competition "Development of higher and secondary special education in 2021/2022." “Nakhchivan” University is implementing the project professional development of educators and study of international experience in the field of "Human-Computer Interfaces."