Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları (Elmi işlər üzrə prorektor, dosent Elçin Süleymanov və Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin əməkdaşı Nərmin Ələkbərova) “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) Erasmus+ layihəsi çərçivəsində keçirilən təlimdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan HR İnstitutunun dəstəyi ilə baş tutan və “Liderliyin əsasları” mövzusuna həsr olunmuş təlimə layihənin yerli tərəfdaşı olan 16 ali təhsil müəssisəsinin rəhbər şəxsləri qatılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov layihə çərçivəsində görülən işlər barədə qısa məlumat verib.
Universitetin rektoru Səadət Əliyeva çıxışında bildirib ki, bu qəbildən olan təlimlər zamanı aparılan müzakirələr Azərbaycan elminin və təhsilinin inkişafına, həmçinin ECAR layihəsinin uğurlu icrasına, layihə üzrə müəyyənləşdirilən məqsədlərə nail olunmasına öz töhfəsini verəcək. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin sıx əməkdaşlığının Azərbaycan təhsilinin qarşısında daha geniş üfüqlər açacağını qeyd edən rektor təlimin işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan HR İnstitutunun təsisçisi Emil Hüseynov rəhbərlik etdiyi təşkilatın ölkəmizdə insan kapitalının inkişafına dəstək vermək məqsədini daşıdığını vurğulayıb, eyni zamanda ECAR layihəsi ilə tərəfdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib.
“Liderliyin əsasları” təlimi ilə davam edən tədbirdə “Fərdi performansın komponentləri”, “Korporativ performansın komponentləri”, “Motivasiya”, “Maslow teoriyası”, “Herzberg teoriyası”, “Situativ liderlik modeli”, “Feedback verilməsi qaydaları”, “DİSC davranış modeli” mövzularından ətraflı bəhs olunub.
Sonda təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, BMU-nun tərəfdaş olduğu layihənin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına əsaslanaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməkdir. 2021-2024-cü illəri əhatə edən layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir.

BEU employees (Vice-Rector for Scientific Affairs, Associate Professor Elchin Suleymanov and employee of the Department of International Relations and Project Management Narmin Alakbarova) have attended the training held within the framework of Erasmus+ project “Establishment of Rectors’ Conference in Azerbaijan” (ECAR).
The “Fundamentals of Leadership” training hosted by Azerbaijan University and supported by Azerbaijan HR Institute were attended by officials from 16 higher education institutions which were local partners of the project.”
Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University, briefed on the work done within the project.
Rector of the University Saadat Aliyeva emphasized that the discussions held during trainings would contribute to the development of science and education in Azerbaijan, as well as to the successful implementation of the ECAR project and the achievement of project goals. Noting that the close cooperation of higher education institutions in our country would widen horizons for Azerbaijani education, the Rector wished success to the training.
Emil Huseynov, the founder of the Azerbaijan HR Institute, stressed that the organization aimed to support the development of human capital in our country, and also expressed satisfaction on the partnership with the ECAR project.
The event running on with “Fundamentals of Leadership” training covered an in-depth discussion of the topics of “Components of Individual Performance,” “Components of Corporate Performance,” “Motivation,” “Maslow’s Theory,” “Herzberg’s Theory,” “Situational Leadership Model,” “Rules of Giving Feedback,” “ DISC Model of Behavior.”
At the end, the participants were awarded certificates.
Of note, the main goal of the project, in which BEU is a partner, is to further develop cooperation between universities and stakeholders through the establishment of rectors’ conference based on national development strategies. The coordinator of the project covering 2021-2024 is Baku Business University.