BMU-nun əməkdaşları “CAMPAİGNers” layihəsi çərçivəsində Avstriyada olublar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları HORİZON 2020 proqramı əsasında “CAMPAİGNers” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Avstriyanın Linz şəhərində olublar. Layihənin I Assambleyasında BMU-nu universitetin Sənaye mühəndisliyi kafedrasının dosenti İsa Qasımov və müəllimi Etibar Qəhrəmanov təmsil edib.
2022-2024-cü illəri əhatə edən layihənin bütün tərəfdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə indiyə qədər görülmüş işlər, aparılmış tədqiqat və nəticələr təqdim edilib, növbəti addımlar müzakirə olunub. Layihə çərçivəsində hazırlanan mobil tətbiqin ilkin versiyası da iştirakçılar tərəfindən sınaqdan keçirilib və onun təkmilləşdirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Assambleya layihənin uğurla davam etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyıb. Belə ki, bütün tərəfdaşların ənənəvi formada (indiyə qədərki görüş və müzakirələr pandemiya şərtləri səbəbindən distant formada təşkil edilib) görüşmək imkanı, eləcə də müxtəlif işçi qruplarında müzakirələrin aparılması fürsətləri layihənin işində məhsuldarlığın artmasına şərait yaradıb.
Hazırda layihə çərçivəsində tədqiqat və təşkilati işlər uğurla davam etdirilir. Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi və Avstriyanın “Johannes Kepler” Universitetinin Enerji İnstitutunun koordinatoru olduğu layihəyə tərəfdaş kimi qatılan BMU (HORİZON 2020 proqramı çərçivəsində) öhdəlik aldığı tədqiqatlarda aktiv iştirak edir. Bu məqsədlə BMU nümayəndələri komanda çalışmalarına qatılmaqla yanaşı, Bakı şəhəri ilə bağlı müvafiq informasiyaların toplanması və təhlili kimi işlərin yerinə yetirilməsini həyata keçirir. Tədqiqatların tərkib hissəsi kimi yaxın günlərdə növbəti anketin gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, layihənin digər tərəfdaşları (cəmi 28 tərəfdaş) 14 xarici ölkədən (Türkiyə, Avstriya, Almaniya, Belçika, İsveç, Norveç, Fransa, Finlandiya, Yunanıstan, İtaliya, İrlandiya, Cənubi Afrika, Litva və Peru) olan universitet, şirkət, bələdiyyə və ictimai təşkilatlarıdır.
“CAMPAİGNers” layihəsinin məqsədi iqlim dəyişikliyinin insanlarda yaratdığı, onlara təsir edən və insan mərkəzli problemlərin çözülməsinə töhfə verməkdir. Layihə çərçivəsində insanların həyat tərzindəki dəyişiklik üçün əngəllər elmi-tədqiqat üsulları və təhlillər ilə aydınlaşdırılacaq, yeni həyat tərzi nümunələri innovativ həll yolları ilə müəyyən ediləcək və sınaqdan keçiriləcək. Əldə ediləcək nəticələrin cəmiyyətdə yayılması və istifadəsi üçün “CAMPAIGNers” adlı mobil tətbiq (mobile application) istifadəyə veriləcək. Bununla yanaşı, Avropa İttifaqının istifadə etdiyi modelləşdirmə vasitələri ilə həyat tərzindəki dəyişikliklərin parnik effektli qazlarına, regionun enerji və iqtisadiyyatına təsiri də araşdırılacaq. Bu işin görülməsi üçün mobil tətbiq hazırlandıqdan sonra istifadəsi zamanı dünyanın müxtəlif ölkələrindən insanlar prosesə cəlb olunacaq. İnsanlar həmin tətbiqdən istifadə edərək həyat tərzlərini onlara verilən tapşırıqlar əsasında dəyişdirə biləcək. Bu dəyişikliyin nəticələri isə məlumat kimi toplanacaq, həmçinin dünyanın digər ölkələrindəki insanlar üçün motivasiya vasitəsi kimi istifadə olunacaq. Layihə icra olunduğu müddətdə 5 qitənin 16 şəhərindən 15 milyon sakinin bu mobil tətbiqdən istifadəsi digər insanların da iştirakını təşviq edəcək.

BEU employees visit Austria as part of CAMPAIGNers project
Employees of Baku Engineering University (BEU) have visited Linz, Austria as part of the CAMPAIGNers international project based on the HORIZON 2020 program. BEU was represented at the first Assembly of the project by Isa Gasimov, associate professor of the Department of Industrial Engineering and Etibar Gahramanov, lecturer of the Department.
The event, attended by all partners of the project covering 2022-2024, presented the work done so far, research and results, and discussed the next steps. The initial version of the mobile application developed within the project was also tested by the participants and views were exchanged on opportunities to improve it.
The Assembly was important for the successful continuation of the project. Thus, the opportunity for all partners to meet in the traditional way (so far, meetings and discussions were organized remotely due to pandemic conditions), as well as the discussions in various working groups increased productivity in the project.
Currently, research and organizational work is being successfully continued within the project. BEU (under the HORIZON 2020 program), which participates as a partner in a project funded by the European Union and coordinated by The Energy Institute at the Johannes Kepler University Linz, Austria, is actively involved in research. Hence, BEU representatives participate in team work, as well as collect and analyze relevant information about Baku city. The next survey will be conducted in the coming days as part of the research
Of note, other project partners (28 partners in total) are universities, companies, municipalities and public organizations from 14 foreign countries (Turkey, Austria, Germany, Belgium, Sweden, Norway, France, Finland, Greece, Italy, Ireland, South Africa, Lithuania and Peru).
“CAMPAİGNers” project aims to contribute to solving the problems caused by climate change in humans, affecting them and human-centered.  Under the current project, barriers to change in people's lifestyles will be identified through research methods and analysis, and new lifestyle patterns will be identified and tested with innovative solutions. A mobile application called CAMPAIGNers will be developed to disseminate and use the results in the community. Moreover, the impact of lifestyle changes on greenhouse gases and the region's energy and economy will be examined using modeling tools used by the European Union. Once the mobile application is developed, people from around the world will be involved in the process. Using this application, people will be able to change their lifestyle based on the tasks assigned to them. The results of this change will be collected as information, as well as used as a means of motivation for people in other parts of the world. During the project, 15 million residents of 16 cities on 5 continents will use this mobile application to encourage the participation of other people.