Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Ümumi fənlər kafedrasının baş müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Rabil Mehtiyev Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş konfransda məruzə ilə çıxış edib.
R.Mehtiyev “Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın multikulturalizm siyasətinin banisidir” mövzusunda keçirilən konfransda ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyətinin titanik xarakter daşımasından, ölkə həyatının bütün sferalarında mütərəqqi meyllərin əsasını qoymasından ətraflı bəhs edib. O, Ulu Öndərin bütün dövrlərin ən böyük azərbaycanlısı olduğunu, eyni zamanda ölkəmizdə multikulturalizm siyasətinin dövlət siyasəti səviyyəsinə yüksəlməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi irsində mühüm yer tutduğunu vurğulayıb.
Konfransda Azərbaycanın müxtəlif dini icmalarının rəhbərləri, ictimai xadimlər və ali məktəb təmsilçiləri iştirak ediblər. Tədbirdə multikulturalizmin dövlət siyasəti kimi təşəkkülünün Ulu Öndərin irsinin ayrılmaz hissəsi olduğu bildirilib. Məruzələrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın multikulturalizm siyasətinin əsasını qoyması, ölkəmizdə tolerant mühitin formalaşdırılmasındakı tarixi rolu dəyərləndirilib.

BEU senior lecturer delivers speech at conference dedicated to Great Leader of Azerbaijan
Rabil Mehdiyev, a senior lecturer at the Department of Social Sciences of Baku Engineering University (BEU), delivered a speech at a conference dedicated to the 98th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, organized by the Baku International Multiculturalism Center.
At the conference on  “Heydar Aliyev as a founder of Azerbaijan's multiculturalism policy", R. Mehdiyev spoke in detail about the titanic nature of the activities of National Leader Heydar Aliyev and the foundation of progressive tendencies in all spheres of life. Emphasizing that Heydar Aliyev was the greatest Azerbaijani of all time, Mr. Mehdiyev stated that the rise of multiculturalism in our country to the level of state policy was of great importance to the political heritage of National Leader Heydar Aliyev.
Leaders of various religious communities, public figures and university representatives attended the conference. It was stated that the development of multiculturalism as a state policy was an integral part of the Great Leader's legacy. The historical role of National Leader Heydar Aliyev in grounding Azerbaijan's multiculturalism policy as well as maintaining a tolerant atmosphere in our country was highly appreciated in the reports.