Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov ali təhsil ocağının Xarici dillər kafedrasının müdiri, dosent Ətrabə Gülə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və vəsiqəsini təqdim edib.
Qeyd edək ki, bir müddət öncə təhsil naziri Emin Əmrullayevin müvafiq əmrinə əsasən Ətrabə Gül elm və təhsilin inkişafındakı səmərəli fəaliyyətinə, həmçinin gənc nəslin təlim-tərbiyəsi sahəsində əldə etdiyi yüksək nailiyyətlərə görə bu ada layiq görülüb.
Rektor Havar Məmmədov Ətrabə Gülün elmi fəaliyyətlə yanaşı, universitetin Qadınlar Şurasının sədri kimi ölkəmizin ictimai-sosial həyatında aktiv fəaliyyəti ilə fərqləndiyini bildirib. Onun bu istiqamətdə gerçəkləşdirdiyi səmərəli layihələrin həmişə yüksək dəyərləndirildiyini qeyd edən rektor Ətrabə Gülə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Ətrabə Gül Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) Roman-German dilləri filologiyası fakültəsinin bakalavr və magistr səviyyələrini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. O, müxtəlif illərdə ADU-nun Xarici dillərin tədrisi metodikası kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində çalışıb. Həmin dövrlərdə pedaqoji fəaliyyətdə əldə etdiyi nailiyyətlərə, gənc nəslin təlim-tərbiyəsində və ictimai işlərdə göstərdiyi fəallığa görə rəhbərlik tərəfindən fəxri fərmanlarla mükafatlandırılıb.
BMU-nun dosenti İngiltərənin ən nüfuzlu dövlət universitetlərindən olan Essex Universitetində araşdırmalar aparıb, elmi əməkdaşlıqlar edib və intensiv təlimlər keçib. Bununla yanaşı, o çoxsaylı beynəlxalq sertifikatlarla təltif olunub. 50-dən çox elmi məqalə, dərslik, dərs vəsaiti, fənn proqramlarının müəllifi olan Ətrabə Gül respublika daxili və respublikadan kənar təşkil olunmuş konfrans, qurultay və simpoziumlarda məqalə və tezislərlə çıxış edib. Hazırda AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan və ingilis ədəbiyyatlarında təbiətlə bağlı simvollar intertekstual kontekstdə” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
Ətrabə Gül ictimai-sosial fəaliyyətinə görə də müxtəlif diplom, medal və fəxri fərmanlara layiq görülüb.

Rector of Baku Engineering University (BEU), Professor Havar Mammadov has presented the badge and certificate of "Leading Educational Worker of the Republic of Azerbaijan" to assoc.prof. Atraba Gul, Head of the Department of Foreign Languages.
Of note, according to the relevant Order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, Atraba Gul has been awarded the title for her fruitful activity in the development of science and education, and high achievements in the education of the young generation.
Rector Havar Mammadov emphasized that Atraba Gul is already distinguished by her scientific activities and active participation in the social life of the country as the chairperson of BEU Women's Council. Noting that her fruitful projects in this direction are always highly appreciated, the Rector wished Atraba Gul success in her future endeavors.
Atraba Gul completed her bachelor’s and master’s degrees of the Faculty of Roman-German Philology at Azerbaijan University of Languages (AUL) with honors. In some years, she worked as a lecturer and senior lecturer of the Department of Teaching Methods and Methodology of Foreign Languages at AUL. During these periods, A.Gul was awarded honorary diplomas by the administration for her achievements in pedagogical activities, active participation in the education of the younger generation and social work.
BEU associate professor conducted research, scientific cooperation and intensive training at the University of Essex, one of the most prestigious public universities in the UK. Furthermore, she has been awarded numerous international certificates. Being the author of more than 50 scientific articles, textbooks, teaching aids and subject programs, Atraba Gul presented articles and theses at conferences, congresses and symposiums organized in the country and abroad. Currently, she is working on her doctoral dissertation "Symbols related to nature in the Azerbaijani and English literature in the intertextual context" at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.