Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) iki tələbə komandası Elm və Təhsil Nazirliyinin SABAH qrupları layihəsi çərçivəsində “Şuşa ili”nə həsr edilən təhsil, informasiya texnologiyaları (İT) və mühəndislik üzrə bilik yarışlarının qalibi olub. İT bilik yarışı (proqramlaşdırma müsabiqəsi) kateqoriyası üzrə BMU-nun “Filtrsiz” (Rəşad Qasımlı, Nəsrullah Həmidli, İbrahim Məmmədov) komandası I yerə, “Tento” (Samir Nəsirov, Sübhan Tanrıverdiyev, Günay İbrahimova) komandası III yerə layiq görülüblər. Komandaların rəhbəri BMU-nun Mühəndislik fakültəsinin Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Əli Həsənovdur.
Qaliblərin mükafatlandırma mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, BMU-nun rektoru Havar Məmmədov və nazirliyin digər rəsmi şəxsləri iştirak ediblər.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov SABAH qrupları çərçivəsində təşkil edilən bilik yarışlarını tələbələrin inkişafı, onların təlim və peşə hazırlığı üzrə biliklərinin dərinləşməsi və peşəkar kadr kimi yetişmələrində mühüm addım kimi dəyərləndirib. Nazir müavini yüksəkixtisaslı mütəxəssis kimi formalaşmaq, sürətlə dəyişən əmək bazarında rəqabətədavamlılıq üçün tələbələrin bilik, bacarıq və müvafiq vərdişlərini daim inkişaf etdirməli olduqlarına diqqət çəkib, qaliblərə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra qaliblərə hədiyyələr və sertifikatlar təqdim olunub. Eyni zamanda, BMU-nun 3 əməkdaşına (Mühəndislik fakültəsinin Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Etibar Seyidzadə, fakültənin baş müəllimi, tədris işləri üzrə dekan müavini Əli Həsənov və universitetin elektron sistem inzibatçısı Rauf Süleymanlı) yarışda fəal iştiraklarına görə sertifikatlar verilib.
Bilik yarışları istedadlı tələbələrin aşkar edilməsi, tələbələrin elmi-yaradıcı təşəbbüslərinin artırılması, onların sağlam rəqabət şəraitində elmi araşdırma fəaliyyətinə təşviq edilməsi və müvafiq ixtisaslar üzrə müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin SABAH qrupları tələbələrinin inteqrasiyası məqsədilə təşkil olunub. Müsabiqədə SABAH qrupları bakalavr pilləsində təhsil alan tələbələrdən (ADNSU, ADPU, AzTU, BDU, BEU, UNEC) təşkil olunmuş 75 komanda (hər komanda 3 tələbə və komanda rəhbəri-müəllimdən təşkil olunub) iştirak edib və finala 24 komanda vəsiqə qazanıb. Müsabiqənin BMU-da keçirilən final mərhələsində finala çıxan komandalar iştirak edib.

Two student teams of Baku Engineering University (BEU) have won knowledge competition of the Ministry of Science and Education on education, information technologies (IT) and engineering dedicated to the "Year of Shusha" within the SABAH groups project. In the category of IT knowledge competition (programming competition), BEU teans, “Filtrsiz” (Rashad Gasimli, Nasrullah Hamidli, Ibrahim Mammadov) and “Tento” (Samir Nasirov, Subhan Tanriverdiyev, Gunay Ibrahimova), were awarded 1st and 3rd places, respectively. The head of the teams is Ali Hasanov, senior lecturer of the Department of Computer and Information Technologies of BEU Engineering Faculty.
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov, Rector of BEU Havar Mammadov and other officials of the Ministry took part in the awarding ceremony of the winners.
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov evaluated the knowledge competitions organized within the SABAH groups as an important step in the development of students, deepening of their knowledge on training and professional training, and becoming as professional personnel. The deputy minister drew attention to the fact that students should constantly develop their knowledge, skills and relevant habits in order to become highly qualified specialists and be competitive in the rapidly changing labor market, wishing success to the winners.
Later, prizes and certificates were presented to the winners. At the same time, 3 employees of BEU (Etibar Seyidzada, senior lecturer of the Department of Computer and Information Technologies of the Faculty of Engineering, Ali Hasanov, senior lecturer of the faculty, deputy dean for educational affairs, and Rauf Suleymanli, the electronic system administrator of the university) were given certificates for their active participation in the competition.
Knowledge competitions were organized in order to identify talented students, increase students' scientific-creative initiatives, encourage them to engage in scientific research activities in a healthy competitive environment, and integrate SABAH group students of various higher education institutions in relevant specialties. 75 teams (each team consisting of 3 students and a team leader-teacher) consisting of undergraduate students of SABAH groups (ASOIU, ASPU, AzTU, BSU, BEU, UNEC) participated in the competition, and 24 teams qualified for the finals. The finalist teams participated in the final stage of the competition held at BEU.