20-21 aprel 2024-cü il tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən “Robotex Türkiyə” Milli Çempionatında çıxış edən Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələrdən ibarət komandaları-“ROBOXIDE” və “A-MAZE” birinci yerin qalibi olub.
Dünyanın ən böyük robototexnika yarışması olan “Robotex”in yarımfinal mərhələsində böyük uğura imza atan “ROBOXIDE” “1 Kg-Lego Sumo” kateqoriyası, “A-MAZE” isə “Maze solving” (“Labirint həlli”) kateqoriyası üzrə ilk yeri tutub. Komandalara “Robotex Türkiyə” Milli Cempionatının sertifikatları təqdim olunub.
“Robotex Türkiyə”yə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 19 fərqli kateqoriya üzrə 400-dən çox komanda, 2500-dən artıq iştirakçı qatılıb. Qalib komandalar cari ilin noyabr ayında təşkil ediləcək dünya çempionatında - “Robotex International” festivalında iştirak hüququ qazanıblar. Estoniyanın eyniadlı təşkilatı tərəfindən əsası qoyulan festival texnologiya sənayesinin liderlərini bir araya gətirməklə yanaşı, bu sahədə püxtələşmək, inkişaf etmək istəyən gənc mühəndislərə, tələbə və şagirdlərə geniş imkanlar, böyük fürsətlər verir. Qlobal miqyaslı festival elmə marağın artırılması, gənclərin mühəndislik ixtisasları üzrə təhsil almağa istiqamətləndirilməsinə xidmət edir.

"ROBOXIDE" and "A-MAZE" teams of Baku Engineering University (BEU) students, who participated in the "Robotex Türkiye" National Championship held in Antalya, Türkiye on April 20-21, 2024, have won the first place.
"ROBOXIDE", which achieved great success in the semi-final stage of the world's largest robotics competition, "Roboxide", won the first place in the "1 Kg-Lego Sumo" category, while "A-MAZE" the first place in the "Maze solving" category. Certificates of the "Robotex Türkiye" National Championship were presented to the teams.
More than 400 teams and more than 2,500 participants from different countries of the world participated in "Robotex Türkiye" in 19 different categories. The winning teams won the right to participate in the world championship - the "Robotex International" festival, which will be held in November of this year. Founded by the Estonian organization of the same name, the festival not only brings together the leaders of the technology industry, but also offers great opportunities to young engineers, students and apprentices who want to mature and develop in this field. The global-scale festival serves to increase interest in science and guide young people to study engineering specialties.